Az amerikai iskolai ebédek rémisztő teszteredményei egyértelműen a bio élelmiszerek bevezetése mellett szólnak

Ha a politikusoknak valaha is kétségeik lettek voltak a bioélelmiszerek bevezetésével kapcsolatban az iskoláskorú gyermekek esetében, egy nemrégiben Washingtonban tartott kongresszusi tájékoztatónak minden kétséget el kellett volna oszlatnia.

A Moms Across America aktivistái, akik a GMOk-ról, a növényvédőszerekről és az egészségmegőrzésről tartanak országszerte felvilágosító kampányokat, bemutatták az iskolai ebédeken USA-szerte végzett vizsgálatok eredményeit. A bemutatott eredmények borzalmasak voltak: a gyermekek ebédje tele van mérgező növényvédő szerekkel, állatgyógyászati fogamzásgátlókkal, hormonokkal, antibiotikumokkal és káros nehézfémekkel, az ételek teljes tápértékének hiányáról nem is beszélve.

„Az amerikaiakat megmérgezi az ipari mezőgazdaság és az egész élelmiszerrendszerünket át kell alakítani” – mondta Zen Honeycutt, a Moms Across America alapító ügyvezető igazgatója. „A bio élelmiszerek jelentik az egyértelmű választ, de ez az élelmiszerellátás messze nem tökéletes és nehézfémekkel szennyezett.”

Az iskolai ebédek tesztjének legfontosabb megállapításai

Az érdekvédelmi csoport az Egyesült Államok 18 állami iskolájából 43 ebédet vizsgált meg. Az iskolai ebédmintákat glifozátra, AMPA-ra, 220 peszticidre, 104 állatgyógyászati készítményre, hormonokra és nehézfémekre tesztelték.

30 millió adag iskolai ebéd kerül naponta az asztalra az USA-ban. Sok összetevő GMO-s és glifozáttal kezelt növényekből származik. A legfontosabb megállapítások:

  • 93,4%-ban kimutatható volt a glifozát gyomirtószer. (A glifozátot az Egészségügyi Világszervezet „valószínűsíthetően rákkeltő anyagnak” nevezte és összefüggésbe hozzák a rákos megbetegedésekkel és számos más betegséggel.)
  • A legmagasabb glifozát- és AMPA-szintet (az AMPA a glifozát lebomlása során keletkezik és még mérgezőbb lehet) a pizzában, a marhahúsos tacóban és búzatortillában találták.
  • A 44 iskolai étkezési minta közül 28 tartalmazott búza-összetevőket és a búzából készült termékek 100%-a pozitív volt glifozátra.
  • 29 különböző típusú peszticid volt jelen az iskolai ebédek 74%-ában.
  • A minták 41%-ában megtalálható volt a piperonil butoxide, egy fejlődésre ható toxin, mely születési rendellenességet és idegrendszeri fejlődési zavarokat okoz.
  • Az iskolai ebédminták 100%-a tartalmazott nehézfémeket (például arzént, kadmiumot, ólmot és higanyt), egyesek akár 6 293-szor magasabb szinten, mint az EPA (Environmental Protection Agency) által az ivóvízben megengedett maximális szintek.
  • 9 iskolai ebédmintában 4 állatgyógyászati készítményt és hormonok magas szintjét találták. Ebbe beletartozik a nikarbazin nagyon magas szintje, amely egy állat-gyógyászati célra használt parazitaellenes gyógyszer, melyet madárfogamzásgátlóként is használnak.
  • A laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a legtöbb minta súlyos hiányt mutatott a megfelelő mennyiségű létfontosságú ásványi anyagokban, pl. nátriumban, káliumban, vasban, kalciumban, foszforban és magnéziumban.

A Bio az optimális válasz, de többet kell tenni ennél

Magától értetődik, hogy az iskolások nem fogyaszthatnak olyan élelmiszereket, amelyek ilyen mérgező anyagokkal szennyezettek, és a bio az egyetlen lehetőség, ha valóban törődünk a hosszú távú egészségükkel.

A bio azonban korántsem tökéletes és az ellenőrző szervezetek átfogóbb vizsgálatokat követelnek.
„A bio minősítések jelenleg nem követelik meg a nehézfémek tételes vizsgálatát, és ez óriási probléma” – mondta Zen Honeycutt, a Moms Across America munkatársa. „Az emberek azt feltételezik, hogy a bio biztonságos és nem szennyezett, mert rajta van az USDA biopecsétje, de ez nem feltétlenül van így. A bioiparnak el kell jutnia a probléma forrásához: a nehézfémek maradandó károsodást okozhatnak.”

Jackie Bowen, a Clean Label Project ügyvezető igazgatója évek óta foglalkozik a nehézfémek vizsgálatával, mivel számos bio bébiétel-márka kérvényezi a Clean Label Project tanúsítványát.

„A nehézfémek, mint például az arzén, a kadmium, az ólom és a higany a természetben is előfordulnak, de az olyan tevékenységek miatt, mint az ipari mezőgazdaság, a kőzet- és rétegrepesztés (fracking) és a bányászat szennyezési gócpontok alakultak ki, ezáltal a víz és a talaj túlzottan szennyezetté vált. Ráadásul az USDA Nemzeti Biológiai Programja mélyen hallgat a szennyezett komposzttal kapcsolatban, amelyben gyakran biotermékeket termesztenek. Ez a szennyezés aztán bekerül az élelmiszerekbe.”

Míg az Amerikai Kongresszus lassan hozta meg a nehézfém-szennyezés csökkentését célzó szövetségi környezetvédelmi jogszabályokat, egyes államok, mint például Kalifornia, saját kezükbe vették a dolgokat. A 2024. január 1-jén hatályba lépő 899. számú közgyűlési törvényjavaslat (Assembly Bill 899) előírja a bébiételek gyártóinak, hogy az általuk forgalmazott élelmiszerek reprezentatív mintáit vizsgálják arzén, kadmium, ólom és higany tekintetében.

Jackie Bowen azt állítja, hogy a tudatos fogyasztók még az állami jogszabályok ellenére is pozitív hatást gyakorolnak az iparágra.

„Azok a szülők, akik tudatosan vásárolják a nehézfémekre tesztelt bio bébiételeket és táplálékkiegészítőket kisgyermekeik számára, a későbbiekben is, amikor a gyermekeik már nem igénylik a bébiételeket, figyelemmel kísérik és megkövetelik az élelmiszerek tesztelését, a termék átláthatóságát és a tisztább összetevőket. Azt is láttuk, hogy azok a vállalatok, amelyek proaktívan tesztelnek, nyernek a piacon és a fogyasztók támogatják azokat a márkákat, amelyek a biztonságot választják. A márkákat azonban más okokból is agresszívan kell tesztelnünk. Ha most nem biztosítanak tiszta élelmiszert, megbízható ellátást, akkor a cégek öt év múlva már csak kapkodják a fejüket, veszélybe sodorva az üzletüket. Ez a tény óhatatlanul a teljes bioellátási láncban sürgős változtatásokat fog kikényszeríteni.”

forrás: Organic Insider, Aviary Contraceptives and Hormones Found in School Lunches Your Weekly Organic Insider
Fordította: Megyery Szandra
(Biokultúra 2024/1)