Búcsúzunk dr. Köhler Mihálytól
Hogy ki is volt dr. Köhler Mihály? Igencsak széleskörű tevékenységeinek palettája:
- főmezőgazdász;
- igazgatóhelyettes;
- főagromónus;
- tanszéki mérnök;
- kutató;
- műszaki-gazdasági tanácsadó;
- főmunkatárs;
- környezetvédelmi és mezőgazdasági szakértő-szaktanácsadó;
- őstermelő és kitartó innovátor;
- a Biokultúra Egyesület alapító tagja;
- a Magyar Agrártudományi Egyesületnek, a Kertbarátok Országos Szövetségének, a Tarcali és Bodrogkeresztúr-Bodrogkisfalu Hegyközösségnek, továbbá a Magyar Feltalálók Egyesületének tagja;
- a Tessedik Öreggazdász Egyesületnek pedig az elnöke.
Közel 200 publikációja jelent meg, mely jó tükrözi széleskörű tevékenységét. 2000-ben 70 évesen három kötetben foglalta össze a munkásságát, elkészítette számadását, hogy nyomot hagyjon az utókornak. A publikációiból történő válogatás mellett 2007-ben feldolgozta szeretett középiskolájának, a Szarvasi Tessedik Sámuel Mezőgazdasági Középiskola történetét, a szarvasi gazdászélet hagyományait.
Ő volt a Tokaj-Zempléni hegyvidék térségében található riolittufa tudós kutatója, aki évtizedek át kutatta ennek a kőzetnek a mezőgazdasági felhasználási lehetőségét. Szülővárosa, Gyoma környékén ő irányította, vezette a digózást, azaz a helyben fellelhető anyagokkal végzett, szikes talajok talajjavítását. Az ezekről szóló tanácskozás anyagát 1982-ben adták ki. Ennek a tájékoztatónak az átdolgozott kiadását Gyomaendrődön, 2015. július 2-án mutatták be „Agrárkutatási archívumok – Tanácskozás és talajjavítási bemutató a meszes altalaj felhasználásáról Gyomán” címmel.
Kiérdemelt elismerései: Arany Génius díj (2004), Sárközy Péter Emlékérem és Díj (2006), Feltalálók Nemzetközi Lovagrendjének Lovagja (2010), továbbá a Magyar Érdemrend Lovagkesztje, melyet a talajtermőképesség-javítás és a biogazdálkodás területén elért rendkívüli eredményei elismeréseként kapott 2021-ben.
Dr. Köhler Mihályt 2022 decemberében 92 éves korában szólította magához a Teremtő. Búcsúzik tőle a bio közélet!
(Biokultúra 2023/1)