Egyszerűsödő KAP, csökkenő adminisztratív terhek

Az Európai Bizottság a Közös Agrárpolitika (KAP) 2024-es egyszerűsítésére építve, a 2023-2027 közötti időszakra, és az elmúlt két teljes végrehajtási év tapasztalataiból kiindulva további átfogó intézkedéscsomagot javasol, amelynek egyik fő célja a mezőgazdasági termelők és a nemzeti közigazgatási rendszerek terheinek csökkentése. A KAP stratégiai tervekre vonatkozó alapjogszabályok módosításcsomagját 2025. május 14-én terjesztették elő. A tervezett intézkedések egyszerűsítik a mezőgazdasági üzemekre vonatkozó követelményeket, jobban elismerik a változatos gazdálkodási gyakorlatokat, például a biogazdálkodást, ésszerűsítik a kis- és közepes méretű gazdaságok támogatását, fokozzák a versenyképességet, beleértve a pénzügyi eszközökhöz való jobb hozzáférést, és növelik a tagállamok rugalmasságát a KAP stratégiai terveik irányításában. Az EU agrár-élelmiszeripari rendszerének a fenntarthatóság irányába történő átalakítása szempontjából a biogazdálkodók „eleve zöldnek” való elismerése bizonyos feltételrendszeri követelmények tekintetében jó irányba tett lépés, mivel további ösztönzőket biztosít a gazdálkodók számára, hogy ambiciózus fenntartható gazdálkodási rendszerekbe fektessenek be.

Az egyszerűsítési javaslatok röviden:

  • A vonzóbb támogatás érdekében a kisebb gazdálkodók éves átalányösszegű kifizetésének – azaz az éves egyszeri kifizetésnek – a határa 1250 euróról 2500 euróra emelkedik. Ezek a gazdálkodók mentesülnek bizonyos környezetvédelmi szabályok (feltételesség) alól is, miközben részesülhetnek a környezetbarát gazdálkodást jutalmazó kifizetésekben.
  • Az egyszerűsítési csomag célja, hogy jobban igazodjon a különféle gazdálkodási gyakorlatokhoz és a helyi körülményekhez, miközben csökkenti az átfedéseket a meglévő nemzeti szabályokkal. Például a tanúsított biogazdaságokat automatikusan úgy tekintik, hogy megfelelnek az EU környezetvédelmi követelményei egy részének a finanszírozáshoz.
  • Az ellenőrzések adminisztratív terheinek csökkentése érdekében az ellenőrzéseket műholdak és technológia használatával egyszerűsítik. Ezenkívül egy új elvet vezetnek be: gazdaságonként évente csak egy helyszíni ellenőrzésre kerül sor.
  • A természeti katasztrófák vagy állatbetegségek által sújtott uniós gazdálkodók nagyobb támogatásban részesülnek a KAP-stratégiai tervek keretében elérhető új válságkifizetéseknek, valamint a rugalmasabb és hozzáférhetőbb kockázatkezelési eszközöknek köszönhetően.
  • A versenyképesség fokozása céljából a kisebb gazdaságok könnyebben juthatnak pénzügyi támogatáshoz egy új, egyszerű finanszírozási lehetőség révén, amely akár 50 000 eurós átalányösszeget is kínál a gazdaságoknak versenyképességük javítására.
  • A nemzeti adminisztrációkat továbbra is ösztönzik az interoperábilis digitális rendszerek fejlesztésére. Az „egyszeri jelentés, többszöri felhasználás” elvét követve a cél az, hogy a gazdálkodóknak csak egyszer, egyetlen rendszeren keresztül kelljen benyújtaniuk adataikat, ezáltal időmegtakarítást, az adminisztratív költségek csökkentését nyújtva számukra.

Következő lépésként a jogalkotási javaslatot most benyújtják az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak elfogadásra. Kedvező esetben a változások 2026-ban léphetnek életbe.

Forrás: IFOAM Organics Europe hírlevél, AgrárUnió: Kevesebb papírmunka, egyszerűbb kifizetések, több idő a gazdálkodásra c. cikke