Fehér könyv az angol ökológiai gazdálkodás előnyeiről

A fehér könyv (angolul: white paper) olyan kiadvány, amely egy szervezet hivatalos véleményét mutatja be egy adott témában, vitaindító célzattal, a konszenzus megszületése érdekében. Az Egyesült Királyságban működő ökológiai tanúsító szervezet, az Organic Farmers & Growers nemrégiben közzétett egy ilyen fehér könyvet, amely részletesen kifejti, hogy Angliában az ökológiai földhasználatra való 10%-os mértékű áttérés milyen nagy mértékben járulna hozzá a kormány környezetvédelmi célkitűzéseinek megvalósításához.

Az „ökológiai gazdálkodás, mint az angol földhasználati politika többfunkciós összetevője” alcímet viselő dokumentum bemutatja és azonosítja annak tényét, hogy az ökológiai gazdálkodás keretei között történő földhasználat háromszoros növelése hogyan csökkentené a mezőgazdasággal összefüggő üvegházhatású gázok teljes kibocsátását, amely megegyezik a lombos erdők millió hektárnyi területe által megkötött szénmennyiség egyharmadával.

Mivel a szintetikus műtrágyák és növényvédő szerek használata az ökológiai gazdálkodásban tilos, és a felhasználható szerek köre jól meghatározott és szabályozott, ezért a műtrágya-felhasználás a jelenlegihez képest 179 ezer tonna ammónium-nitrátnak megfelelő mértékben csökkenne, és évente több mint egymillió kiló növényvédőszer-hatóanyaggal kevesebb kerülne kijuttatásra. Az OF&G vezérigazgatója, Roger Kerr ezeket a számokat egy érdekes, meggyőző képi hasonlattal támasztja alá: „Ez ugyanaz, mintha évente 8840 teljes teherautó-rakomány mennyiségű műtrágyát távolítanánk el. Ha ezeket a teherautókat egymás mögé állítanánk lökhárítótól lökhárítóig, úgy a sor London központjától Rugby városáig húzódna, mintegy 136 kilométer hosszan.”

A kiadvány rávilágít arra is, hogy a mesterséges inputok eltávolításával a biológiai sokféleség terén is javulás érhető el. Az ökológiai rendszerekben a szántóföldi növényfajok populációja 95%-kal, a szántóföldek szélén termő növényfajok populációja 21%-kal, a mezőgazdasági madárfajoké 35%-kal, a beporzóké 23%-kal, a gilisztafajoké pedig 78%-kal növekedik.

„Az ökológiai gazdálkodás szívében a természetes folyamatokkal és ökoszisztémákkal való együttműködésre és azok fejlesztésére törekszik. Jelentésünk bizonyítja, hogy a biogazdálkodás hozzájárul a szükséges éghajlati és biodiverzitás-helyreállítási célok eléréséhez, miközben továbbra is tápláló élelmiszereket állít elő” – mondja Kerr úr.

Az OF&G szerint fehér könyvük bemutatja, hogy a biogazdálkodás egy integrált földhasználati keretrendszer részeként történő támogatása döntő lépés lehet az életképes, produktív, alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság felé. „Az éghajlat és a biodiverzitás összeomlásával szemben az emberek táplálása összetett probléma, és az összetett problémák sokoldalú és sokrétű megoldásokat igényelnek, mint például az ökológiai gazdálkodás” – teszi hozzá.

„A világosan meghatározott és auditálható jogszabályi előírások keretei között előállított ökológiai termékek bizonyítottan jelentős javulást jelentenek a közjavak előállítása terén és a természetes tőkenyereségben. Tisztában vagyunk vele, hogy nincs egyetlen „helyes” módja az élelmiszer-előállításnak. Az előttünk álló kritikus kihívások hatékony megválaszolásához különböző megközelítéseket kell kombinálnunk úgy, hogy minden esetben figyelembe kell vennünk a földterületek topológiáját, a helyi klímát, valamint a gazdálkodók gazdálkodási tapasztalatait is. Ezért kérünk nagyobb kormányzati támogatást az ökológiai gazdálkodás számára, mivel ez egy egyszerű, kézenfekvő és könnyen számszerűsíthető utat kínál a számos környezeti kihívás kezeléséhez, amelyekkel jelenleg szembesülünk. Az ökológiai gazdálkodás olyan szabvány és gyakorlat, amely tényleg működik. Ez nem álom. Sok éven át egyértelmű tudományos bizonyítékok gyűltek össze pozitív hatásairól, így egyértelmű útirányt mutat az alacsony szén-dioxid-kibocsátás, valamint a természet és az emberek pozitív élelmiszertermelési rendszere felé” – mondja Kerr úr.

Az angol nyelvű kiadvány az alábbi elérhetőségen ingyenesen letölthető: https://ofgorganic.org/news/of-g-white-paper-highlights-benefits-of-organic-land-use.

Forrás: https://ofgorganic.org
(Biokultúra 2024/1)