Kaphatnak ökológiai minősítő tanúsítványt az AKG Programban résztvevők is

Mind az ÖKO Program, mind az AKG Program pályázati felhívása rögzíti, hogy ugyanazzal a területtel nem lehet mindkét támogatási programban részt venni. Ez nem jelenti azonban azt, hogy az AKG Programban támogatott területek ne szerepelhetnének a tanúsító szervezet ellenőrzési-tanúsítási rendszerében.

A mezőgazdasági területek Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG) és az Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) támogatási programokban való egyidejű részvétele az esetlegesen átfedő környezeti hozadék miatt a kettős finanszírozás elkerülése érdekében nem lehetséges. A mezőgazdasági termelő területi adottságainak figyelembevételével szabadon választhat a két támogatási program között, dönthet úgy is, hogy egyes területeivel az ÖKO-ra, másokkal az AKG-ra pályázik. Azonban az, hogy a mezőgazdasági termelő az AKG programban vesz részt, még nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy ezeket a területeiket bevonja az ökogazdálkodásba, természetesen ekkor a két feltételrendszernek egyidejűleg meg kell felelnie. Tehát attól, hogy valaki nem az ÖKO Programba viszi be az ökológiai előírásoknak megfelelően kezelt területeit, hanem az AKG Programba, még az ökológiai előírások betartása esetén Biokontroll minősítő tanúsítványt is megszerezhet ezekre a területekre.

Így például a magas természeti értékkel rendelkező (zonális) területeikkel bátran pályázzanak az AKG felhívásra, ettől ezen területeikkel még bejelentkezhetnek, és más (horizontális) AKG-s területeikkel is beléphetnek az ellenőrzött ökológia gazdálkodás rendszerébe. Ez különösan akkor lehet előnyös, ha a gazdálkodó egyes területeit az AKG-ba viszi, másokkal meg az ÖKO-ra pályázik. Ezzel a lépéssel kiküszöbölhető a párhuzamos gazdálkodás (van bio és nem bio terület is a gazdaságon belül), amely az EU öko előírások értelmében némileg nehezíti a gazdálkodást, és egyes termékféleségek – különösen a gyepek esetében – a termékek öko tanúsítását, így ökoként hasznosítását is.