Megjelent a Hajdúnánási Deklaráció
Az országosan egyedülálló ökológiai és fenntartható gazdálkodással foglalkozó, Hajdúnánáson megrendezett III. ÖKO-EXPO Kiállítás és Konferencia szervezői és résztvevői az esemény konklúziójaként az alábbi pontokat nyilatkoztatják ki a gazdálkodók, a lakosság és a döntéshozók részére:
- Javasoljuk, hogy a szeptember 9. napjára kihirdetett Önellátás Napja legyen országosan és globálisan is elismert, ezzel elősegítve a kezdeményezés céljának elérését! Az önellátás az elsősorban helyi erőforrásokkal való gazdálkodást elősegíti csakúgy, mint az ellenállási képesség kialakulását. Az önellátás különböző formái közvetlenül hozzájárulnak az élelmiszer biztonsághoz, de a helyben, lehetőleg ökológiailag termelt egészségesebb élelmiszer az önrendelkezésünkhöz is. A cél, hogy felhívjuk a figyelmet az önellátás különböző szintjeiben rejlő lehetőségekre, azok fontosságára a kezdeményezés minél szélesebb körben való elterjesztésével.
- Minden lehetséges eszközzel fejleszteni szükséges az ökológiai gazdálkodással foglalkozó oktatási és kutatási rendszert! A Debreceni Egyetem – a Kelet-Magyarországi Biokultúra Egyesület, valamint Hajdúnánás Város Önkormányzat támogatásával – egy olyan Ökológiai Gazdálkodási Kooperatív Kutatási és Tudástranszfer Központ hozott létre, melynek célja, hogy a világban létező tudást összegyűjtse, elemezze és a gazdálkodók számára közvetlenül felhasználható formában átadja. Egyik fontos feladata, hogy az ökológiai gazdálkodás feltétel rendszerét tudományos alapokra helyezze. A központ egyszerre lát el szerepet a gyakorlatorientált oktatás,a K+F+I és a rendezvények szervezése területén is. A központ létrejöttének szerepe és fontossága megkérdőjelezhetetlen.
- Kerüljön minden gazdálkodás fókuszába, hogy a mezőgazdasági tevékenység alapja az egészséges élő talaj! Támogatni és segíteni kell a gazdálkodónak az általuk használt termőtalaj adottságainak, állapotának megismerésében, hogy fenntarthatóan és eredményesen tudjon gazdálkodni. Talajaink kimerültek, amelyet leginkább az egyoldalú, magas hozamokat célzó tápanyaggazdálkodás, a rutinszerűen végzett vegyszerezés, a leszűkült vetésszerkezet és az állattartást mellőző gazdálkodás eredményez. Ezek következménye, hogy a körforgásos gazdálkodási modell nem tud kialakulni. A talajok állapotának javítása érdekében kiemelt kormányzati és gazdálkodói figyelmet, támogatást kell fordítani a vízgazdálkodás javítására, a víz megtartására, a talajok vízkészletének javítására.
- Kiemelkedően fontos és központilag támogatott tevékenység legyen a regeneratív ökológiai gazdálkodás népszerűsítése és imázsának erősítése a hazai gazdálkodók körében! A regeneratív ökológiai gazdálkodás lehet az a rendszer ami, környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból is képes működni. Ezzel kapcsolatosan különös figyelmet kell fordítani a hiteles tájékoztatásra, valamint a tévhitek eloszlatására, mely befolyásolja a gazdálkodókat és döntéshozókat egyaránt.
- Gyakorlati tapasztalatokkal alátámasztott paradigmaváltásra van szükség a gazdálkodói társadalomban. Mára bebizonyosodott, hogy hibás elképzelés a kizárólag magas hozamokat célzó mezőgazdasági termelés, amely során előállított termékek beltartalmi értéke drasztikusan lecsökkent. Az ökológiai gazdálkodási rendszer helyes alkalmazása a környezeti és fenntarthatósági előnyök mellett, értékesebb és beltartalmában gazdagabb terméssel szolgál, mely értéke, értékesítési lehetősége és hatása felülmúlja a hozam kieséséből adódó veszteségeket.
- Megállapítjuk, hogy az ökológiai gazdálkodás a kis- és közepes gazdaságok megmentője lehet. A jelenleg tömegtermelésben érdekelt kisebb méretű gazdaságok versenyképessége jelen helyzetben egyre csökken. Az ökogazdálkodás kisebb inputanyag szükségletek, az elismert ár/érték arány, valamint az egyre bővülő piaci lehetőségeknek köszönhetően a kis- és közepes gazdaságok megmentője lehet. Gazdaságilag ösztönözni, gyakorlati példák és tudásátadásával támogatni szükséges az átállítható gazdaságok átállását.
- A rövid ellátási láncok (REL) szerepe különösen hangsúlyos, melynek fenntartása és fejlesztése egyaránt fontos gazdasági, ökológiai és társadalmi szempontból! A tőzsdei termékekkel szemben az ökoélelmiszerek megbízhatóságát a REL is növeli, mely rendszerint együtt jár a szállítás kisebb ökológiai lábnyomával is. Speciális REL támogatási formákat kell kialakítani és működtetni, amelyek egyaránt segítik a horizontális és vertikális integrációk lokális kiépülését, az ökológiai gazdálkodásban érdekelt termelők hálózatosodását.
- Szükségesnek tartjuk, az ökológiai gazdálkodás során előállított termékekkel, illetve élelmiszerekkel kapcsolatosan folyamatos, szervezett fogyasztói oktatást és tájékoztatást, a tudatos vásárlói attitűd erősítését. Mindenképp fontosnak tartjuk, hogy a lakosságot célzott marketing kommunikációs programokkal, közösségi szintű marketing tevékenységekkel az ökotermékek fogyasztására ösztönözzük.
- Célszerűnek tartjuk kiépíteni öko mintagazdaságok együttműködő hálózatát tapasztalt, rendkívüli szakértelemmel rendelkező hazai és külföldi ökológiai gazdálkodókból. Támogatni szükséges a szakmai együttműködések és kapcsolatok kiépítését, a hazai és külföldi „jó gyakorlatok” megismerését és adaptációját. A mintagazdaságok hálózatának létrehozása kulcskérdés a gyakorlati tudásátadás és tapasztalatok megosztásának szempontjából. A ökológiai gazdákat bevonó mintahálózat hatékonyan hozzájárulhat a hazai oktatás minden szintjéhez.
- Javasoljuk, a támogatási politikában továbbra is részesítsék előnyben az ökológiai gazdálkodókat, valamint olyan támogatási lehetőségek kerüljenek kiírásra, melyek segítenek a gazdálkodási forma specialitásaiból adódó problémák megoldásában! Elengedhetetlen, hogy folytatódjon az elmúlt évek trendje a támogatási rendszerek terén, mely egyes részein előnyben részesítette az ökogazdálkodókat. A Vidékfejlesztési Programban a jelenlegi kiírásoknál megszabott feltételeket felül kell írni és a tapasztalatokra alapozott, jobban körülhatárolt feltételeket kell kidolgozni. Emellett az ökológiai gazdálkodási forma részben a gyomirtó szerek alkalmazását tiltó előírások miatt, jelentős munkaerőhiánnyal küzd, ezért indokoltnak tartjuk az ökogazdák kiemelt intenzitású támogatását különböző mechanikus vagy termikus növényvédelmi eszközök beruházásában.
- Az ökológiai gazdálkodás ökonómiai tényezői, folyamatosan, kiépített monitoring hálózat segítségével kerüljenek vizsgálatra. Az ökológiai gazdálkodás a konvencionális gazdálkodással szembeni versenyképességének vizsgálata szélesebb társadalmi, gazdasági hatásai, összefüggései miatt tágabb kontextusban szükséges. Ezzel alátámasztható ezen gazdálkodási mód jogosultsága, rövid- és középtávú szerepe az élelmiszer önrendelkezésben, amely célszerűen együtt fejlődik a precíziós gazdálkodással az erőforrásaink bölcs és hosszútávon fenntartható használatában.
Forrás: http://kmobio.hu/
(Biokultúra 2022/4-5)