Szerzetesek ősi hagyománya
Bakonybél hangulatos, mintegy 1300 lakosú település a Bakonyban. Legfőbb nevezetessége, hogy bencés monostor található a községben. A monostor a hozzá tartozó arborétummal több évszázada a falu szívében helyezkedik el, az ott élő szerzetesek bio módon gyűjtik, termesztik a gyógynövényeket. A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. szerződött partnerei. (Fotó: A monostor, Béres István felvétele)
A monostort Szent István király alapította 1018-ban a mai Bakonybéli völgyben, amely az 1754-ben épült, ma is álló barokk templom és kolostorépület szép arborétumával ősi hangulatot ad a környezetnek. A templom mellett a Szent Günther Zarándokudvar várja a megpihenni vágyókat. Szent Gellért és Szent Günther remeteségének helyét őrzi a Borostyán-kút (Szent-kút) kápolnája a stációkkal, valamint a Kálváriával. A kápolna előtt három forrás fakad, amelyeket kőből rakott medencével foglaltak kútházba. Vizük egy tavat táplál. Szent Gellért püspök a bakonybéli Borostyán-kő közelében élt 1023 és 1030 között, ahol korábban Szent Günther is, a monostor alapítója. Emlékére emelték a forrás mellett a kápolnát és a kálváriát.
A kápolna (Béres István felvétele)
A Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzet része a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak, ahol Bakonybél is található. A körzetet 1991-ben hozták létre, területe 8754 hektár, ezen belül 478 hektár fokozottan védett. A Kőris-hegy tömbjét és tágabb környékét foglalja magába, amelynek központja Bakonybél. A hegység legvadregényesebb része, sziklás szurdokok (Gerence, Kerteskői, Száraz-Gerence, Tisztavíz-völgy), mély, meredek oldalú völgyek (Bécsi-árok, Márvány-árok, Szarvad-árok, Vörös János-séd), tucatnyi barlang, köztük a Bakony egyik legismertebb és leglátogatottabb barlangja az odvaskői barlang. Már a bakonybéli bencés monostor a Szent László féle birtokösszeíró okiratban (1086) is szerepel „Oduoskw” néven, mint az apátsági birtok egyik határköve.
Bakonybéli orvosságok
Laukó Árpád, a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor termékmenedzsere mutatta be az ott folyó gyógynövény-gyűjtési és -termesztési tevékenységet.
– 2010. december eleje óta dolgozom itt, kertészmérnök a foglalkozásom. Budapestről költöztem le a családommal. A Corvinus Egyetemen diplomáztam, tanultam gyógynövénytermesztést is. A szerzetesek 1998-ban költözhettek vissza a monostorba. Nem sokkal ezután kezdték kialakítani a mai gyógynövénykertet Kiss Domonkos akkori perjel vezetésével. 2003 táján már létrehozták az ajándékboltot és előző kolléganőm, Tinya Flóra tevékenységének idejére nőtte ki úgy magát, hogy szükség lett egy külön személyre, aki ellátja az értékesítést. Engem vonzott az új feladat, a termékmenedzselés – mondja Laukó Árpád gyógynövénykert-vezető és termékmenedzser.
Gyógynövénykert a toronyból bokrokkal (Béres István felvétele)
Gyógynövénykert a toronyból épüekkel (Béres István felvétele)
– Szeretném, ha bemutatná, hogy a monostorban hogyan valósítják meg a jó gyűjtési gyakorlatot!
– Az arborétum mellett van egy fél hektáros terület, amelynek egyharmad része gyümölcsös, kétharmad része gyógynövénykert. A teáknak egy része termesztett és innen származik. Gyűjtéssel is foglalkozunk a környező mezőkről. Meghatározott, hogy mikor és honnan lehet gyűjteni, a biominősítő szervezet által ellenőrzött ez a tevékenység is.
Palántázás (Tóth Helga felvétele)
Vizsgálat a levendulásban (Radisics Milán felvétele)
– Milyen gyűjtött növényekről van szó?
– Például a cickafarkfű, csipkebogyó, fekete bodza, gyermekláncfű, kis levelű hárs, nagy csalán (arborétumból és kintről is gyűjtjük), apróbojtorján, galagonya virág, orbáncfű (az erdészet és a Biokontroll Nonprofit Kft. által engedélyezett területekről szedjük). A termesztettek növények köre ennél jóval szélesebb: bazsalikom, bíbor kasvirág, borsikafű, borsmenta, citromfű, fekete ribizli, fodormenta, izsóp, kakukkfű, körömvirág, levendula, majoranna, orvosi zsálya és szurokfű (oregánó). A levendula teszi ki a legnagyobb területet. Két munkatárs (Nagy Ferencné, Borbála és Szekrényes Józsefné, Mária.) gyűjt, illetve egy nemzetközi szervezet önkéntesei jönnek segíteni (World Wide Opportunities on Organic Farms). A munkatársnők megmutatják mit és hogyan kell csinálni a mezőn az önkénteseknek, ezért nagy felelősség hárul rájuk. Vannak olyan gyógynövények, amelyeknek a gyűjtését egy hét alatt be kell fejeznünk, például a levendula virágzása egy hét, a galagonyának csak pár napja van. A mező a falu szélén van és szinte naponta figyeljük a növényeket. Esős időben nem lehet a gyógynövényekkel foglalkozni, mert a szárításuk nehezebb, így nagyobb az esélye, hogy az egész éves termés kárba vész.
A virágzó árvacsalán-szőnyeg beporzó rovarok táplálékforrása
A tarlóvirágos szántók nektárjából egykor tarlóméz is készült
A fakó muhar magja veszélyeztetett madarak elesége
Citromfű szüret (Anna Hallgren felvétele)
Citromfű szüret (Anna Hallgren felvétele)
Hárs kosárban (Anna Hallgren felvétele)
Szárítás, gyűjtés követelményei
A növényeket csak természetes úton szárítjuk (vagy fatálcán kiterítve, vagy kihúzott drótkötélre csokrokban fellógatva). Ehhez a művelethez két nagy padlás áll rendelkezésre.
Gyógynövényszárító (Tóth Helga felvétele)
Szárítás (Radisics Mián felvétele)
– Van-e valamilyen külön követelmény a gyűjtés, szárítás közben?
– Amire oda kell figyelni: csak az a növény kerüljön a szárítóhelyiségbe, amit gyűjtünk, így nem keveredik össze. Ezen kívül vigyázunk a növényekre, vannak kényes növények (levendula), amit nem mindegy, mennyire vágunk vissza. Csak tiszta padláson dolgozunk, minden rést ki kell takarítani, a növényeinket egészben szárítjuk. Az ablakokon szúnyogháló van és tulajdonképpen a száraz idő a legkedvezőbb. A csomagolásnál is úgy kell csomagolnunk, hogy nagyobb darabokban kerüljön bele, mert ezáltal jobban megőrzi a hatóanyagát. A termesztett és a gyűjtött gyógynövények között nincs túl nagy különbség. Minden kézzel készül a szedéstől, a szárításon át, a csomagolásig. A végtermék aromazáró tasakba kerül, kézzel csomagolják, legalább 25 féle bio gyógytea kerül forgalomba.
Gyógynövények csomagolása (Tóth Helga felvétele)
A gyógynövények közül a levendulából illóolaj készül, Pannonhalmán van egy lepárló, ott készítik el a terméket. Készülnek kenőcsök is levendulából, kakukkfűből, körömvirágból, amelyek még nem biok, mert nem minden összetevője az, de a jövőben szeretnénk ezeket is bevonni az ellenőrzés alá és csak bio alapanyagból készíteni. Ezeket helyben állítjuk elő hagyományos módon, ahogyan azt eleinktől megtanultuk.
Egy kosár körömvirág (Tóth Helga felvétele)
Körömvirág kenyőcs (Tinya Flórafelvétele)
Bíbor kasvirág gyógytea Balkonybélről
A monostornak van gyümölcsöse is. Van itt fekete ribizli, som, csonthéjas gyümölcsök, almafák, szelídgesztenye fák, melynek leveléből, kérgéből és terméséből szintén előállítható gyógytea. A fekete ribizli leveléből teát, a bogyójából és a somból is feldolgozás során lekvárt készítünk. A leszedett gyümölcs bio, de maga a feldolgozott lekvár sajnos még nem. Ez a lépés a terveink között szerepel, miszerint magát a feldolgozást is belevonjuk a biokörbe.
Monostorkert gyümölcsfákkal (Béres István felvétele)
– Hol értékesítik a termékeiket?
– A saját ajándékboltunkban értékesítjük a teáinkat. Számos üzlet forgalmazza termékeinket az ország különböző pontjain (Tihany, Győr, Kaposvár, Pannonhalma, Budapest, Pápa). Meg lehet kóstolni teáinkat Győrben, a Mandala Teaházban. Egy veszprémi webáruházzal (www.magyarkezek.hu) kötöttünk szerződést és rajtuk keresztül is értékesítjük majd mind a teáinkat, mind a feldolgozott lekvárokat. De egyúttal különböző bencés gyógynövényes termékeket is forgalmazunk.
Szeretnénk még további gyógynövényekkel bővíteni a termékpalettát. A környéken szétnéztem, vannak még olyan gyógynövények, amiket lehetne gyűjteni és látok benne fantáziát. Például a környéken sokan foglalkoznak kosárfonással és rengeteg fűzfa található. A fűzfa kérgét szokták gyűjteni, megszárítják, amelyből ha tea készül, lázcsillapító hatású, a candida gomba ellen is eredményesen használható. Ezt a terméket szárított teaként értékesítenénk. Felvetődött az is, hogy teakeverékeket árusítanánk. Ha valaki betér hozzánk, egy konkrét panaszt mond, mi tudunk ajánlani tízféle teát, de lehet, hogy a vásárló egyben szeretné megkapni a keveréket.
– Szeretném, ha név szerint is megemlítené a monostorban szolgáló szerkezeteseket!
– A plébánia és a monostor vezetője Halmos Ábel OSB örökfogadalmas szerzetespap, matematika és fizika szakos tanár, mentálhigiénés szakember. Beosztásai: perjel, plébános. Vásárhelyi Anzelm OSB örökfogadalmas szerzetes, magyar-történelem szakos tanár. Beosztásai: alperjel, sekrestyés, a műtárgymásoló műhely vezetője. Dr. Baán Izsák örökfogadalmas szerzetes, diakónus, teológus. Beosztásai: főiskolai tanársegéd (Sapientia H.F., Budapest), liturgiafelelős, lelkipásztori munkatárs, magiszter. Toókos János novícius testvér francia-görög, hittan szakos tanár. A bencések jelmondata: „Lege, ora et labora!” („Olvass, imádkozz és dolgozz!”). Ők manapság már kevesebb időt tudnak a gyógynövénykertben tölteni, inkább szakembereket kérnek fel erre a munkára.
A bakonybéli szerzetesek (Béres István felvétele)
Ilonka Mária
(Biokultúra 2011/2)