Visszaüt a peszticidek adataival való csalás

Az USA Környezetvédelmi Ügynöksége, az EPA aligha lepődne meg azon, hogy a Roundup és a többi népszerű növényvédő szer rákot okoz. Az EPA az atrazint, a Roundupot (glifozát), a 2,4-D-t és több száz más mérget nem létező, vagy meghamisított biztonsági tanulmányok alapján regisztrálta és azok valódi hatását az EPA és az ágazat 50 évig titkolta.

Ezek a hírek azonban nem valószínű, hogy azonnal arra késztetik az EPÁ-t, hogy betiltsa a Roundupot, vagy más növényvédő szereket. „Az ügynökség nem sok eredményt tud felmutatni arra vonatkozóan, hogy megvédett minket a veszélyes vegyszerektől” – jelentette ki dr. Brian Moench. Hozzátette: „2013-ban, amikor már számos riasztó, glifozáttal kapcsolatos kutatási eredmény került nyilvánosságra, az EPA több élelmiszerben megemelte a glifozát szennyezés ‚elfogadható’ szintjét, a szójában csak a duplájára, de a sárgarépában pl. 25-szörösére.”

Amit az EPA eltitkolhat az ipar által manipulált peszticidre vonatkozó jogszabállyal, azt azonban lehet, hogy kénytelenek lesznek felfedni a Veszélyeztetett Fajok Törvény értelmében. Egy kihalóban lévő nyugati parti békafaj, amely már most is jóval nagyobb védelemben részesül a peszticidekkel szemben, mint az ember, segíthet felfedni az évtizedekig eltitkolt eredményeket. A kaliforniai vöröslábú béka (Rana draytonii) súlyosan veszélyeztetett. A populáció 90%-a kipusztult, élőhelyének több mint 70%-a megsemmisült és 1996 óta a súlyosan veszélyeztetett fajok listáján szerepel. Oregon állam felett egy rokon faj, az északi vöröslábú béka (Rana aurora) ezzel szemben virágkorát éli, a nem fenyegetett védettségi kategóriába tartozik. A két faj sorsa közti eltérést általában a Kalifornia államban sokkal erőteljesebb élőhely pusztításnak tulajdonítják. Azonban a legjelentősebb tényező az a 200 millió fontnyi peszticid hatóanyag, amit Kaliforniában használnak minden egyes évben (Oregonban ez 13,4 millió font). Ennek a 200 millió fontnak és ezen kívül a sok millió fontnyi meghatározhatatlan mértékben veszélyes inert anyagnak a nagy része végül az állam vizeiben köt ki, többek között a Rana draytonii élőhelyein.

A kétéltűek a peszticidek jelzői. A kétéltűek riasztó mértékű fogyatkozását világszerte összekapcsolják a növényvédő szerekkel. Az életük nagy részét a vízben töltő, bőrükön át lélegző kétéltűek rendkívül érzékenyek a vízben lévő méreganyagokra. A békák petecsomói a víz felszínén, vagy ahhoz közel lebegnek, ahol a peszticidek akkumulálódnak. Az ebihalak kizárólag vízben élnek és békává fejlődésük 5-7 hónapja alatt rendkívül érzékenyek a peszticid szennyeződésre. Számos tanulmány született világszerte, melyek bizonyítják a peszticidek és a torzulások, a hermafroditizmus, a terméketlenség, immunrendszer rendellenességek, embriópusztulás közötti összefüggést békákban.

2006-ban egy perben, melyet a nonprofit Biodiverzitásért Központ kezdeményezett, Jeffrey S. White bíró elrendelte 66 veszélyes növényvédő szer használatának tilalmát a kaliforniai vöröslábú béka élőhelyein és azok közelében, míg az EPA és az USA Hal-és Vadvédelmi Szolgálata kivizsgálja azok hatását. Az EPA a mai napig éppen hogy csak elkezdte a vizsgálatokat és továbbra is folytatja a növényvédő szerek regisztrációját azok veszélyeztetett fajokra gyakorolt hatásának mérlegelése nélkül. A közelmúltban jóváhagyta a Flupyradifuron nevű új rovarirtó szert és kiemelte, hogy ez nem veszélyes a méhekre. A Biodiverzitásért Központ azonban kijelentette, hogy az EPA saját tanulmányai kimutatták, hogy a szer a mézelő méhekre erősen toxikus. Egyértelmű, hogy az EPA az 1970-es évektől kezdve, amióta átvette a peszticid regisztrációt a Mezőgazdasági Minisztériumtól, rutinszerűen hazudik a szerek biztonságosságával kapcsolatban. Az élőlények elpusztítására tervezett kémiai szerek „biztonságosságának” igazolása ugyanúgy nem kivitelezhető, mint a fegyvereké, azonban a vegyszerek által okozott károk sokszor csak hetek, hónapok, vagy akár évtizedek múltán jelennek meg és ez végtelen lehetőséget biztosít a csalásokra, titkolózásra. Az EPA létezésének első évtizedét követően egyértelművé vált, hogy a biztonsági vizsgálatok túlnyomó többségét meghamisították, nem valós, vagy nem létező adatokkal. Az IBT (Ipari bioteszt) Laboratóriumokban felderített óriási mértékű csalással kapcsolatban kiderült, hogy a hosszú távú, mintegy 483 szer regisztrációjával kapcsolatos vizsgálatok 99%-a (rákra, születési rendellenességekre, mutagenitásra stb. vonatkozó) nem volt valós.

A 25 év alatt, mellyel kapcsolatban az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala kijelentette, hogy a legnagyobb tudományos csalás, melyet az USÁ-ban, vagy talán a világon valaha elkövettek, az összes vegyszer és gyógyszer előállító cég fizetett az IBT laboroknak, hogy a szereik regisztrálásához szükséges adatokat produkálják. Az IBT csalás világszerte megrázta a vegyszer és gyógyszer ágazatot és az engedélyező ügynökségeket. 1983-ban egy 6 hónapig tartó nyomozás során három IBT tisztségviselőt ítéltek el. A nyomozás során fény derült a félrevezető biztonsági tesztekkel kapcsolatos nagy volumenű, rendkívül jövedelmező üzletre. Megállapították többek között, hogy a kísérletekben elpusztult állatokat rendszeresen helyettesítették élő állatokkal, és ezt nem vezették a nyilvántartásban, egész adatsorokat és jelentéseket másoltak át több szer vizsgálati eredményébe, valótlan adatokkal és eredményekkel titkolták el a kedvezőtlen hatásokat stb. Az IBT által tesztelt szerek többsége a mai napig a piacon van.

Mint kiderült, az IBT csak a jéghegy csúcsa. Az esetet követően 82 további auditot végeztek más laboratóriumoknál és kiderült, hogy 47 labornál súlyos hiányosságok tapasztalhatóak. Ezek közül 22 labor megsemmisítette az összes eredményt és adatot, ami miatt az audit lehetetlenné vált és nem lehetett következtetéseket levonni. Az érintett növényvédő szerek regisztrációját nem vonták vissza, ehelyett az EPA és az ágazat elérte, hogy a Kongresszus megváltoztassa a peszticidekre vonatkozó törvényt, melynek következtében az ilyen szerek regisztrációját feltételesen fenntartják, míg a gyártó beadja a hiánypótlást, ami persze több évig is eltarthat.

Az EPA tevékenysége lehetővé tette, hogy a növényvédő szer ipar túlságosan megerősödjön, beleszóljon a szabályozásba, sőt, megpróbáljon irányítani. Ennek következtében óriási mennyiségű növényvédő szert juttatnak ki az USÁ-ban minden évben a talajra, a vizekbe, a levegőbe és kerülnek ezek az élelmiszerekbe anélkül, hogy vizsgálnák az egyéni, vagy a kombinált hatásukat.

Fordította: Nagy Judit
Forrás: www.truth-out.org
(Biokultúra 2015/3)