Ökotámogatások

Megjelent a Felhasználói Kézikönyv, amely segítséget nyújt az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” c. pályázati felhívásra benyújtható támogatási kérelmek kitöltéséhez.

Az alábbi linken érheti el: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24.

A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. országjáró rendezvénysorozata keretében több vidéki helyszínen, 2024. október 29-től november 13-ig tájékoztató előadásokkal segítette a már ökológiai keretek között gazdálkodókat és az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőket.

 A rendezvényeken az alábbi előadások hangzottak el:

  1. KAP ST Ökológiai gazdálkodás támogatás KAP-RD20-1-24 című előadást Kondor Attila az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztály munkatársa tartotta meg. A jelenlévők az előadásból megismerhették az új ÖKO pályázati felhívás lényegi információit és feltételeit. Az előadó kiemelte a főbb tartalmi szempontokat és bemutatta korábbi ökológiai támogatási programokhoz képest történt fontos változásokat.
  2. Bejelentkezés, ellenőrzés, tanúsítás című előadást a Biokontroll munkatársai ismertették. Bemutatva az ökológiai gazdálkodás elindításának lépéseit pontról-pontra, a bejelentkezés gyakorlati menetét, az ellenőrzési és a tanúsítási folyamattal kapcsolatos tudnivalókat. A most kiírásra került ökológiai pályázatra való tekintettel felhívva a figyelmet a leggyakoribb adminisztrációs hibákra és buktatókra, szemléletes példákon keresztül vezetve le a sikeres pályázáshoz és a biogazdálkodás helyes gyakorlati megvalósításához szükséges alapismereteket, úgymint a szerződés és a bejelentkezési lap kitöltése, a tanúsító szervezet részéről elvárt dokumentumok és nyomtatványok vezetése, valamint a kötelező adatszolgáltatások köre.
  3. Az ökológiai gazdálkodás főbb előírásai című előadás kertében a Biokontroll munkatársai ismertették az ökológiai gazdálkodás alapelveit, valamint a konkrét növénytermesztésre (átállás, szaporítóanyag használat, párhuzamos termesztés, vetésváltás), állattartásra (származás, átállás, takarmányozás, állategészségügy, állatokkal való bánásmód, tartáskörülmények), tárolás és raktározásra vonatkozó jogszabályi előírásokat.
  4. Tápanyaggazdálkodás és növényvédelem lehetőségei az ökológiai gazdálkodásban című előadás során a Biokontroll munkatársai bemutatták a jogszabályi kereteknek megfelelő lehetőségeket, konkrét tápanyagpótló és talajjavító anyagokat, nitrogén pótlás lehetőségét, foszfor és kálium pótlás lehetőségét, mezo- és mikroelemeket, engedélyezett növényvédelmi eljárásokat, növényvédelemre használható anyagok körét és a szerlistákat.
  5. A rendezvénysorozat nyíregyházi helyszínén a Gyümölcstermesztés az ökológiai gazdálkodásban című előadás is meghallgatható volt. A Biokontroll munkatársa kitért azokra a gyakorlati szempontokra, amelyre figyelemmel kell lenni az eredményes ökológiai gyümölcstermesztés tervezésnek szakaszában, kiemelte a hagyományos és az ökológiai gyümölcstermesztés közötti lényeges különbségeket, bemutatta a megfelelő agrotechnikát, a növényvédelmet és az ökológiai tápanyagutánpótlási és növényvédelmi lehetőségeket a gyümölcsültetvényekben.

Szeretnénk, ha azok az érdeklődők sem maradnának le a fontos tudnivalókról, akik valamilyen oknál fogva egyik eseményünkön sem tudtak személyesen részt venni, ezért az alábbi linken valamennyi témakörből megosztunk Önökkel egy-egy előadást: https://www.youtube.com/playlist?list=PL2yyU20DjinX-T8F0ySGTU2sSH7PmtXnh

A prezentációk pedig honlapunkon itt: https://www.biokontroll.hu/bio-kisokos/eloadasok/ ismerhetők meg.

64 milliárd forintos kerettel indul az ökológiai gazdálkodás támogatása a pályázati felhívás a Kormány honlapjáról letölthető: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24

A támogatás jelentős forráshoz juttatja a nyerteseket, amelyeket az alábbi táblázat segítségével mutatunk meg:

A pályázati felhívás értelmében a támogatási ciklus (2025. január 1 – 2029. december 31.) minden napjára érvényes tanúsítási szerződéssel kell rendelkeznie a támogatott gazdálkodónak.

A Biokontrollal kötött szerződéssel ezt a pályázati feltételt teljesíteni lehet. Az élő szerződéseket csak akkor kell most újra kötni, ha 2025. december 31-ig lejárnak, egyéb esetekben arra kell figyelni, hogy lejáratuk előtt meghosszabbítsuk azt. A szerződéseket a pályázathoz nem kell csatolni, de annak meglétéről tájékoztatnunk kell a Magyar Államkincstárt.

A Biokontroll sajátosságai és a pályázattal is összefüggő ajánlatai:

  • Egyoldalú nyilatkozatban vállaljuk, hogy az ökológiai gazdálkodásba az öko támogatás érdekében új belépők esetében nem számlázunk ellenőrzési-tanúsítási díjat, csak akkor, ha nyertesekké válnak.
  • A minimáldíj csökkentése érdekében bevezettük az együtt ellenőrzés lehetőségét, amely elsősorban gyepek, és együtt gazdálkodó, de külön szerződő Partnerek esetében, egyeztetést követően vehető igénybe, és eredménye lehet a minimáldíj közel felezése.
  • Ellenőrzési-tanúsítási díjtételünk tartalmazza a tanúsítás díját is, így a tanúsításra fordított időre további díjat nem számolunk fel.
  • Partnereink külön kötött szerződés alapján ingyenesen használhatják termékeiken a Biokontroll jól ismert védjegyét.
  • Partnereink ingyen megkapják a Biokultúra újságot, Magyarország egyetlen ökológiai gazdálkodási szaklapját, amely számos ismeret átadásával segíti a biogazdákat.
  • Ingyen adjuk az ökológiai gazdálkodás jogszabályokban foglalt előírásainak könnyebb megértését lehetővé tévő, évenként legalább egyszer frissített Az ökológiai gazdálkodás Alap-feltételrendszere kiadványunkat.
  • Minden Partnerünket, aki belép a Magyar Biokultúra Szövetség bármely tagegyesületébe (a tagdíj jellemzően néhány ezer Ft/év), 10 % ellenőrzési- tanúsítási díjkedvezmény illeti meg.
  • A Biokontroll nem multinacionális cég, hanem egyetlen tulajdonosával a Magyar Biokultúra Szövetséggel együtt jelentős mértékben beágyazott a magyar bio közéletbe és alakítója annak.
  • Rendkívül képzett szakembereink vannak, lefedve az ökológiai gazdálkodás teljes területét, közülük többen gyakorló biogazdák is. Növényvédő, tápanyag-gazdálkodó, vetőmag, szőlész-borász szakmérnökök, élelmiszermérnökök, állatorvos, képzett méhészek állnak nálunk a biogazdálkodás szolgálatában.
  • Az adminisztrációs terheket minimalizáltuk, és a más okból is szükséges dokumentumokat (gazdálkodási napló, permetezési napló, egységes kérelem stb.) ellenőrizzük, a többit könnyen kitölthető formanyomtatványok rendelkezésre bocsátásával segítjük.
  • Maximális szakértelemmel, segítjük Partnereinket a hatósághoz benyújtandó egyedi kérelmek elkészítésében, amely egyebek mellett felöleli az átállási idő lerövidítését, szokványos állatok ökogazdaságba vonását, katasztrófák esetén engedélyezett engedmények igénybevételét.
  • Felügyelő Bizottságunk jogosult kérelemre mérsékelni díjainkat a már kibocsátott számláknál is rendkívüli esetekben (pl. tűzkár, haláleset, szélsőséges aszály, állatpusztulás stb.), amely a Biokontroll szolidaritását is kifejezi.
  • Partnereink egy segítőkész, összetartó gazdaközösség részesei lehetnek.

A bejelentkezéshez szükséges űrlapok és további információk megtekinthetők a Biokontroll honlapján: https:/ /www.biokontroll.hu/dokumentum/bejelentkezoknek/

Mind az ÖKO Program, mind az AKG Program pályázati felhívása rögzíti, hogy ugyanazzal a területtel nem lehet mindkét támogatási programban részt venni. Ez nem jelenti azonban azt, hogy az AKG Programban támogatott területek ne szerepelhetnének a tanúsító szervezet ellenőrzési-tanúsítási rendszerében. Olvass tovább

A Biokontroll országjárásának utolsó állomására 2024. november 13-án, Győrben került sor. Ügyvezető úr köszöntője után a rendezvényt a Széchenyi István Egyetem egyetemi docense, az Iskolakertekért Alapítvány kuratóriumi tagja, dr. Halbritter András beszéde nyitotta meg.

Ezt követően a Rábcakapi Biokertészet sikeres biogazdája, Németh István osztotta meg tapasztalatait a jelenlévőkkel. Beszédében kiemelte, hogy a biotermékeknek meg lehet találni a piacát, ez senkit ne rettentsen el az ökológiai gazdálkodástól. A siker kulcsa véleménye szerint a szigorú vetésforgó betartásában rejlik. Megjegyezte, hogy akik most készülnek felépíteni az ökológiai gazdálkodás rendszerét, számítsanak arra, hogy eleinte nem lesz ugyanannyi a terméshozam, mint konvencionális módszerekkel, de ezt a magasabb értékesítési ár tudja kompenzálni.

Az érdeklődők ezen az állomáson is meghallgathatták az új ÖKO Programmal kapcsolatos lényeges tudnivalókat az Agrárminisztérium munkatársának előadásból. A jelenlévők részletes tájékozást kaptak a Biokontroll vezető munkatársaitól az ellenőrzési-tanúsítási rendszerbe történő bejelentkezés módjáról, a vezetendő nyomtatványokról, az ellenőrzésről, tanúsítási folyamatról, az ökológiai gazdálkodásban növényvédelemre, tápanyagutánpótlásra felhasználható anyagok köréről.

Az ökológiai előírásokat az átállási időről, a felhasználható szaporítóanyagokról, a vetésváltásról, a párhuzamos termesztésről, az állatok származásáról, a takarmányozásról, az állategészségügyről, az állatokkal való bánásmódról és a tartáskörülményekről dr. Hibbey Marót a Biokontroll részlegvezetője ismertette.

A szakmai előadások végén a résztvevők választ kaptak minden feltett kérdésükre. A rendezvény keretében személyesen ismerhették meg egymást az ökológiai gazdálkodásba kezdők és a régióban már tapasztalattal rendelkező biogazdák.

Az Országjárás szakmai prezentációi itt érhetők el: https://www.biokontroll.hu/bio-kisokos/eloadasok/, az előadások pedig a Biokontroll youtube csatornáján nézhetők meg. Az új öko pályázati felhívással kapcsolatban gyakran felmerült kérdéseket és az Agrárminisztérium által jóváhagyott válaszokat segítségül a Biokontroll honlapjának GYIK menüpontja alatt gyűjtöttük össze Önöknek. 

A társadalmi egyeztetésre bocsátott felhívás tervezetek értelmében 10 többletpontot kapnak azok a kiskérődzőket tartó kedvezményezettek, aki ökológiai gazdálkodást folytatnak és 5 többletpontot kapnak a tanúsítvánnyal rendelkező ökológiai méhészetek az állatjóléti támogatásokra benyújtott pályázatok esetében.

Támogatás igényelhető 2025. január 1 – 2029. december 31. közötti időszakra a kiskérődző állományok tartási, takarmányozási és higiéniai körülményeinek javítására. A támogatásban részesülőknek technológiába épített körömápolást, belső élősködő (endoparazita) fertőzöttség ellenőrzését és az ellenük való szakszerű védekezést, külső élősködők (ektoparaziták) elleni védekezést (különös tekintettel a legyek, szúnyogok, nyüvek elleni védekezésre), valamint ásványi anyag kiegészítést kell alkalmazniuk.

Az állatjóléti támogatás a kiskérődző ágazatban c. pályázati felhívás tervezetének résztelei itt ismerhetőek meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd29-1-24-allatjoleti-tamogatas-kiskerodzo-agazatban-2438

Vissza nem térítendő egységköltség alapú átalány támogatást igényelhetnek 2025. január 1 – 2029. december 31. közötti időszakban azok a méhészek is, akik a méh-tenyészetben méhcsaládonként, évente egy alkalommal, a mézelvételkor (pergetéskor) 4 kg mézet visszahagynak.

Az állatjóléti támogatás a méhészeti ágazatban c. pályázati felhívás tervezetének részletei itt ismerhetőek meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd33-1-24-allatjoleti-tamogatas-meheszeti-agazatban-2445

Mindkét pályázat benyújtására várhatóan 2025. január 13-től lesz lehetőség.

A Biokontroll ellenőrző-tanúsító szervezet országjáró programjának negyedik állomására 2024. november 7-én Kaposváron, a MATÉ-n került sor. A már ökológiai gazdálkodást folytatók és az ökológiai gazdálkodásra való átállást fontolgatók tájékoztatása céljából a Biokontroll munkatársai szakmai előadásokat tartottak és személyesen válaszolták meg a gazdálkodók kérdéseit. A rendezvényre nem csak a több évtizede biogazdálkodók és a leendő biogazdák voltak kíváncsiak, hanem a helyi szakközépiskolások is.

Dr. Roszík Péter ügyvezető úr köszöntője és megnyitója után Czeller Gábor, biogazda, a Dél-dunántúli Biokultúra Egyesület elnöke és a Magyar Biokultúra Szövetség elnöke tartotta meg beszédét a résztvevőknek.

Az első előadás ismét Kondor Attila, az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztály munkatársának előadása volt, amelyből az érdeklődők a napokban megjelent KAP-RD20-1-24 Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázati felhívás lényegi információit és feltételeit ismerhették meg. Kiemelte a főbb tartalmi szempontokat és bemutatta a korábbi ökológiai támogatási programokhoz képest történt fontos változásokat.

A jelenlévők ezúttal is részletes tájékoztatást kaptak a Biokontroll munkatársaitól az ellenőrzési-tanúsítási rendszerben való részvétellel kapcsolatos tudnivalókról és az ökológiai gazdálkodás általános előírásairól.

Noha az ökológiai gazdálkodásban a növényvédelem és a tápanyautánpótlás jelenti a legnagyobb kihívást, az érdeklődők nem maradtak tanácstalanok abban, hogy ökológiai keretek között milyen lehetőségek állnak rendelkezésükre.

A Biokontroll ellenőre, Agócs-Paluska Éva, aki gyakorló biogazda is, előadásában hangsúlyozta, hogy nem csak ökológiai gazdálkodásból származó szerves trágya használható fel, hanem az extenzív állattartásból származó szerves trágya is. A szerves trágya alkalmazása nem csak a tápanyagutánpótlás szempontjából lényeges, hiszen kedvezően befolyásolja a talaj szerkezetét, a pillangós virágú növények vetésszerkezetbe illesztése pedig a talajéletet is javítja.

Mára nagyságrendileg ezerféle szer engedélyezett az ökológiai gazdálkodásban, ami nem azt jelenti, hogy az előírások engedékenyebbé váltak, hanem az ágazat igényeihez igazodó fejlesztések eredményeit tükrözi. A fejlesztések hatására óriási hatékonyságú készítmények érhetőek már el azok számára, akik fenntartható módon kívánják megvédeni a haszonnövényeiket a kártevőktől, kórokozóktól. Adott a modern biogazdálkodás lehetősége, amellyel közel ugyanakkora hozamok érhetők el, mint a konvencionális gazdálkodásban, csak azok környezetre gyakorolt kockázatai nélkül – hívta fel a jelenlévők figyelmét dr. Roszík Péter.

Szeretettel várjuk az Országjárás utolsó helyszínén azokat, akik még nem éltek a személyes tájékozódás és kérdésfeltevés lehetőségével! Találkozzunk 2024. november 13-án Győrben! 

 

 

A Biokontroll ellenőrző-tanúsító szervezet országjáró programjának harmadik állomása Budapesten került megrendezésre. A már ökológiai gazdálkodást folytatók és az ökológiai gazdálkodásra való átállást fontolgatók tájékoztatása céljából a Biokontroll rendezvényt tartott 2024. november 5-én a MATE Budai CAMPUS-án, ahol a résztvevők közvetlenül fel is tehették kérdéseiket.

Dr. Roszík Péter ügyvezető úr köszöntője és megnyitója után Pető Áron biogazda, a Biokultúra Közép-Magyarországi Egyesületének alelnöke tartott kedvcsináló előadást az ökológiai gazdálkodás kihívásairól, szépségeiről és lehetőségeiről. Saját példáján keresztül ismertette, hogy akár néhány hektáron is jövedelmező zöldség- és gyümölcskertészet teremthető kellő szakértelemmel, odafigyeléssel és elkötelezettséggel, például egy közösség által támogatott mezőgazdasági rendszer keretében, ahol közvetlenül a tagoknak szállítja a termékeit, ezzel teljes mértékben megvalósítva az ökológiai szempontból is kívánatos és hosszú távon is fenntartható rövid ellátási láncot.

Kondor Attila, az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztály munkatársának előadásából hallgathatták meg az érdeklődők a napokban megjelent KAP-RD20-1-24 Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázati felhívás lényegi információit és feltételeit. Kiemelte a főbb tartalmi szempontokat és bemutatta korábbi ökológiai támogatási programokhoz képest történt fontos változásokat.

Ezt követően Bánfi Brigitta, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzési és tanúsítási igazgatója mutatta be az ökológiai gazdálkodás elindításának lépéseit pontról-pontra, a bejelentkezés gyakorlati menetét, az ellenőrzési és a tanúsítási folyamattal kapcsolatos tudnivalókat. A most kiírásra került ökológiai pályázatra való tekintettel felhívta a figyelmet a leggyakoribb adminisztrációs hibákra és buktatókra, szemléletes példákon keresztül vezette le a sikeres pályázáshoz és a biogazdálkodás helyes gyakorlati megvalósításához szükséges alapismereteket, úgymint a szerződés és a bejelentkezési lap kitöltése, a tanúsító szervezet részéről elvárt dokumentumok és nyomtatványok vezetése, valamint a kötelező adatszolgáltatások köre.

A rendezvényen ezúttal is fontos tudnivalókra hívták fel a Biokontroll munkatársai a résztvevők figyelmét a főbb ökológiai előírásokról és az ökológiai gazdálkodás során rendelkezésre álló növényvédelmi- és tápanyagutánpótlási lehetőségekről.

Eseményünkről a Világgazdaság is beszámolt. 

Szeretettel várjuk az Országjárás további helyszínein azokat, akik még nem éltek a személyes tájékozódás és kérdésfeltevés lehetőségével! Találkozzunk 2024. november 7-én Kaposváron!

A Nyírség adottságait megragadva a Biokontroll ezen az állomáson az ÖKO Program pályázat mellett külön programpontot szentelt az ökológiai gyümölcstermesztésnek. Olvass tovább