Ökotámogatások

A támogatásra rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerülése miatt a 2025. március 3. napján megjelent „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” című (KAP-RD01a-RD01c-2-25 kódszámú) pályázati felhívás lezárult.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. május 27. napjáig, a 2. benyújtási szakasz végéig volt lehetőség.

A fentiek értelmében a pályázati felhívásban meghirdetett 3. és 4. benyújtási szakaszban támogatási kérelem benyújtására már nem nyílik lehetőség.

A KAP Nemzeti Irányító Hatóság közleménye itt olvasható: https://kap.gov.hu/news/2025-06-05/104211/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-552025.-szamu-kozlemenye-termenytisztitok

Megjegyezzük, hogy a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása” című (KAP-RD01a-RD01c-1-25 kódszámú) pályázati felhívás híradásunkkor aktív státuszban van.

 

 

Az Európai Bizottság a Közös Agrárpolitika (KAP) 2024-es egyszerűsítésére építve, a 2023-2027 közötti időszakra, és az elmúlt két teljes végrehajtási év tapasztalataiból kiindulva további átfogó intézkedéscsomagot javasol, amelynek egyik fő célja a mezőgazdasági termelők és a nemzeti közigazgatási rendszerek terheinek csökkentése. A KAP stratégiai tervekre vonatkozó alapjogszabályok módosításcsomagját 2025. május 14-én terjesztették elő. A tervezett intézkedések egyszerűsítik a mezőgazdasági üzemekre vonatkozó követelményeket, jobban elismerik a változatos gazdálkodási gyakorlatokat, például a biogazdálkodást, ésszerűsítik a kis- és közepes méretű gazdaságok támogatását, fokozzák a versenyképességet, beleértve a pénzügyi eszközökhöz való jobb hozzáférést, és növelik a tagállamok rugalmasságát a KAP stratégiai terveik irányításában. Az EU agrár-élelmiszeripari rendszerének a fenntarthatóság irányába történő átalakítása szempontjából a biogazdálkodók „eleve zöldnek” való elismerése bizonyos feltételrendszeri követelmények tekintetében jó irányba tett lépés, mivel további ösztönzőket biztosít a gazdálkodók számára, hogy ambiciózus fenntartható gazdálkodási rendszerekbe fektessenek be.

Az egyszerűsítési javaslatok röviden:

  • A vonzóbb támogatás érdekében a kisebb gazdálkodók éves átalányösszegű kifizetésének – azaz az éves egyszeri kifizetésnek – a határa 1250 euróról 2500 euróra emelkedik. Ezek a gazdálkodók mentesülnek bizonyos környezetvédelmi szabályok (feltételesség) alól is, miközben részesülhetnek a környezetbarát gazdálkodást jutalmazó kifizetésekben.
  • Az egyszerűsítési csomag célja, hogy jobban igazodjon a különféle gazdálkodási gyakorlatokhoz és a helyi körülményekhez, miközben csökkenti az átfedéseket a meglévő nemzeti szabályokkal. Például a tanúsított biogazdaságokat automatikusan úgy tekintik, hogy megfelelnek az EU környezetvédelmi követelményei egy részének a finanszírozáshoz.
  • Az ellenőrzések adminisztratív terheinek csökkentése érdekében az ellenőrzéseket műholdak és technológia használatával egyszerűsítik. Ezenkívül egy új elvet vezetnek be: gazdaságonként évente csak egy helyszíni ellenőrzésre kerül sor.
  • A természeti katasztrófák vagy állatbetegségek által sújtott uniós gazdálkodók nagyobb támogatásban részesülnek a KAP-stratégiai tervek keretében elérhető új válságkifizetéseknek, valamint a rugalmasabb és hozzáférhetőbb kockázatkezelési eszközöknek köszönhetően.
  • A versenyképesség fokozása céljából a kisebb gazdaságok könnyebben juthatnak pénzügyi támogatáshoz egy új, egyszerű finanszírozási lehetőség révén, amely akár 50 000 eurós átalányösszeget is kínál a gazdaságoknak versenyképességük javítására.
  • A nemzeti adminisztrációkat továbbra is ösztönzik az interoperábilis digitális rendszerek fejlesztésére. Az „egyszeri jelentés, többszöri felhasználás” elvét követve a cél az, hogy a gazdálkodóknak csak egyszer, egyetlen rendszeren keresztül kelljen benyújtaniuk adataikat, ezáltal időmegtakarítást, az adminisztratív költségek csökkentését nyújtva számukra.

Következő lépésként a jogalkotási javaslatot most benyújtják az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak elfogadásra. Kedvező esetben a változások 2026-ban léphetnek életbe.

Forrás: IFOAM Organics Europe hírlevél, AgrárUnió: Kevesebb papírmunka, egyszerűbb kifizetések, több idő a gazdálkodásra c. cikke

Megjelent a „Szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése” című KAP-RD01e-1-25 kódszámú pályázati felhívás, amely a járványos állatbetegségek megjelenésének kockázatát csökkentő beruházásokhoz nyújt vissza nem térítendő támogatást.

Ötpontos előnyben van a pályázat elbírálásnál az a támogatást igénylő, aki/amely ökológiai állattartást végez. Ennek alátámasztására a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. igazolást állít ki Partnereinek, amelyet a támogatási kérelemhez szükséges csatolni.

A támogatási kérelem benyújtására 2025. június 25. napjától 3 benyújtási szakaszban 2025. október 14-ig van lehetőség.

Ki pályázhat?

Az a mezőgazdasági termelő, aki

  • legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben, és
  • árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben.

Milyen tevékenységek támogathatók?

  • Építéssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek: állattartó telepi épületek,

építmények építése (kialakítása), felújítása, bővítése, átalakítása.

  • Építéssel nem járó, a járványvédelemhez kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése.

Megkezdett művelet abban az esetben részesülhet támogatásban, ha a támogatási kérelem benyújtásakor nem minősül fizikailag befejezettnek. Támogatás a 2025. január 1-nél nem korábban megkezdett eszköz- és gépbeszerzéshez igényelhető.

Mennyi idő áll rendelkezésre a művelet végrehajtására?

A kizárólag eszközbeszerzést tartalmazó művelet esetén a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 12 hónap, az építési tevékenységet is tartalmazó művelet esetén 24 hónap.

A kedvezményezettet a művelet fizikai befejezését követően 5 év fenntartási kötelezettség terheli.

Mennyi a támogatás összege?

Az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a, de legfeljebb 30 millió forint. A támogatási összeg legfeljebb 25%-áig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.

A teljes pályázati dokumentáció innen tölthető le: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd01e-1-25

A pályázati felhívás korábban megismerhető tervezetével ellenétben mégis igényelhető előleg a felívás 2. célterületéhez.

A „Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása” elnevezésű, KAP-RD05-RD01b-1-25 kódszámú pályázati felhívásra 2025. július 16-tól négy szakaszban 2026. március 10-ig nyújtható be a támogatási kérelem.

Az ökológiai gazdálkodók 7 többletponttal indulnak a pályázaton. A benyújtott pályázatok elbírálásánál ugyanis 2 többletpontot kap az a fiatal mezőgazdasági termelő, aki valamilyen minőségrendszerben vesz részt, pl. ökológiai gazdálkodást folytat és további 5 többletpontban részesül az ökológiai gazdálkodást folytató, amennyiben a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú.

Ki pályázhat?

Az a természetes személy, aki

  • a 18. életévét elérte, a 40. életévének betöltéséig,
  • államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel rendelkezik,
  • legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
  • legalább 10.000, de legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkezik, amely nem származhat gomba (U1000 termékkód) termesztésből.

Az a jogi személy, amely

  • olyan fiatal mezőgazdasági termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzése alatt áll, aki a 18. életévét elérte, a 40. életévének betöltéséig és államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel rendelkezik,
  • a mezőgazdasági tevékenységet a támogatási kérelem benyújtásától számított 5 évnél nem régebben végzi,
  • legalább 10.000 euró STÉ értékű, de a jogi személy és a jogi személyben tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő együttesen legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű üzemmérettel rendelkezik, amely nem származhat gomba (U1000 termékkód) termesztésből.

Milyen tevékenység támogatható?

  • 1. célterület: Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával és
  • 2. célterület: Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása
    • 2A) alcélterület: Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések
    • 2B) alcélterület: Kertészeti termelőtevékenység fejlesztése
    • 2C) alcélterület: Terménytisztítók és terményszárítók létesítése, terményszárítók, terménytisztítók és terménytárolók technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
    • 2D) alcélterület: Gyümölcstermő-, gyógy-, aroma- és fűszernövény, borszőlő ültetvény telepítése

Mennyi a támogatás összege?

A vissza nem térítendő támogatás összege:

  • 1. célterület (Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával) esetén egyösszegű átalánytámogatás formájában igényelhető 14,6 millió forint és
  • 2. célterület (Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása) estén tételes költségelszámolás formájában legalább 10,5 millió forint, de legfeljebb 75 millió forint igényelhető, azzal, hogy a beruházásnak el kell érni a legalább 15 millió forint elszámolható költséget. A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 70%-a.

 Igényelhető előleg?

A 2. célterület esetén a támogatási okiratban meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25%-áig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.

Fontos figyelemmel lenni arra, hogy a támogatási kérelemnek mindkét célterületre vonatkoznia kell, azonban a felhívás 2. célterületén belül csak egy alcélterületre lehet pályázni és azon alcélterületre nem igényelhető támogatás, amelyre vonatkozóan más beruházási pályázatban részt vesz a támogatást igénylő, továbbá a vállalt tevékenységhez megvalósítási, illetve fenntartási időszak is társul.

A pályázati felhívás valamennyi dokumentuma innen tölthető le: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd05-rd01b-1-25

2025. május 15-én ismét módosult a „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) felhívás. A módosítások csak az ültetvényeket érinti.

A felhívás kiegészült az ültetvényekhez kapcsolódó jogosultsági feltételek ellenőrzésének részleteivel. A kiegészítésből megtudhatjuk, hogy a Kincstár az adott ültetvényre vonatkozó első kifizetési igénylés ellenőrzésének keretében ellenőrzi a Kormányhivatal adatszolgáltatása alapján az ültetvény minimális tőszámára vonatkozó előírások teljesülését és a 2025. január 1. napját követően eltelepített ültetvény esetében (kivéve: szőlő, komló) azt, hogy az ültetvény szerepel-e a gyümölcsültetvény-kataszteri nyilvántartásban. Az ellenőrzésen a Kormányhivatal által szolgáltatott adatokat és a tárgyévben kiállított és a kedvezményezett által tárgyévben beküldött, az adott ültetvényre vonatkozó hatósági bizonyítványt is figyelembe veszik.

Módosultak a Kormányhivatalok adatszolgáltatási kötelezettségének részletei. A Kormányhivatalnak az adatszolgáltatást a Kincstár adatkérését követően 30 napon belül kell teljesítenie, ismételt adategyeztetésre újabb 30 napon belül kell választ adnia.

Amennyiben az adatszolgáltatásban megadott területnagyság kisebb, mint KET teljes területe és az eltérés nem nagyobb, mint a KET területének 10 %-a, de legfeljebb 1 hektár, akkor a Kormányhivatalok igazolását a KET teljes területére vonatkozóan el lehet fogadni. Amennyiben az adatszolgáltatásban megadott területnagyság és a KET teljes területe közötti eltérés ennél nagyobb, akkor az adott KET nem jogosult támogatásra. E módosítást megelőzően a felhívás az adatszolgáltatásban megadott területnagyság és a KET teljes területe közötti különbségre csak 5%-ot engedett, de korábban is legfeljebb 1 hektár lehetett az eltérés.

A felhívás 3. mellékletében is átvezetésre került, hogy csak azon ültetvény után részesülhet támogatásban a kedvezményezett, amely eléri az előírt minimális tőszámot és szerepel a gyümölcsültetvény-kataszteri nyilvántartásban.

A módosítás teljes szövege itt érhető el: https://kap.gov.hu/news/2025-05-15/134257/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-472025.-szamu-kozlemenye-az-okologiai

A módosított pályázati felhívás és 3. melléklet innen tölthető le: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24

2025. április 28-án ismét módosult a „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) felhívás.

A pályázati felhívásban rögzített általános kötelezettségvállalások (felhívás 3.1. fejezete) kiegészültek az növényvédelmi kezelésekre vonatkozó adatszolgáltatással kapcsolatos információkkal. A kiegészítés értelmében a kedvezményezettnek lehetősége van a növényvédőszer használattal összefüggő adatokat az egységes kérelem felületen rögzíteni.

A vis maior szabályoknál pontosításra került, hogy nem a szakhatóságok, hanem a végrehajtásban közreműködő szerv igazolja vissza a vis maior eseményt.

A módosítás szövege itt olvasható: https://kap.gov.hu/news/2025-04-28/094410/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-392025.-szamu-kozlemenye-az-okologiai

A módosított pályázati felhívás teljes dokumentuma innen tölthető le: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24

 

A támogatásra rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerülése miatt a 2025. február 4. napján megjelent „Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása” című (KAP-RD01a-1-25 kódszámú) pályázati felhívást lezárták.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 29. napjáig, a 2. benyújtási szakasz végéig van lehetőség.

A KAP Nemzeti Irányító Hatóság közleménye itt olvasható: https://kap.gov.hu/news/2025-04-16/163547/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-352025.-szamu-kozlemenye-kerteszeti-uzemek

 

 

 

2025. március 28-án módosult a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatásacímű (KAP-RD01a-RD01c-2-25 kódszámú) és a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása” című (KAP-RD01a-RD01c-1-25 kódszámú) pályázati felhívás.

 A módosítás következtében a kisebb léptékű üzemek fejlesztésére kiírt pályázatban az igényelhető támogatási összeg maximális mértéke 200 millió Ft-ról, 100 millió Ft-ra csökkent. Ezzel párhuzamosan a nagyobb léptékű üzemeknek szóló pályázati felhívásban az igényelhető támogatási összeg minimális mértéke is 200 millió Ft-ról, 100 millió Ft-ra csökkent, a felső határ változatlanul 1 milliárd forint maradt.

Az Irányító Hatóság közleményei részletesen itt olvashatók: 

https://kap.gov.hu/news/2025-03-28/134520/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-282025.-szamu-kozlemenye-termenytisztitok

https://kap.gov.hu/news/2025-03-28/133813/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-272025.-szamu-kozlemenye-termenytisztitok

A Közös Agrárpolitika Nemzeti Irányító Hatósága 2025. március 24-én tájékoztatta a kedvezményezetteket, hogy a 2024. október 22. napján megjelent „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) pályázati felhívás 1. és 8. melléklete pontosításra és kiegészítésre került az alábbiak tekintetében:

  • Pontosításra került a zöldugar fogalma. A módosított fogalom értelmében a zöldugar legalább háromféle faja közül legalább egynek évelő szálas pillangósnak kell lennie, de több is lehet.
  • Kibővült a zöldugar növényfajok listája a Csenkeszperjével (Réti csenkesz x Olasz perje)
  • A réti útifű és a lándzsás útifű helyett: Útifű (Plantago) szerepel a zöldugar növényfajok listájában
  • Pontosításra került a Hibrid perje megnevezése: Hibrid perje (Korcsvadóc) (Réti csenkesz x Angol perje)

A módosításról szóló teljes közlemény itt érhető el: https://kap.gov.hu/news/2025-03-24/102218/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-262025.-szamu-kozlemenye-az-okologiai