Ökotámogatások

Módosult a „Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása” című (KAP-RD01a-RD12-1-24 kódszámú) pályázati felhívás. A 2025. április 1-től benyújtott pályázatokra vonatkozóan az alábbi változások lépnek érvénybe:

  • Azon túl, hogy a telepítendő fajtának szerepelni kell a hazai Nemzeti Fajtajegyzékben vagy az Európai Unió valamely tagállamának nemzeti fajtajegyzékében, kiegészült az előírás azzal, hogy a telepítendő fajta csak akkor támogatható, ha az a figyelembe vett fajtajegyzékben nem ’magoncalany’ vagy nem ’klónalany’ megnevezéssel szerepel.
  • Maximalizálásra került az új gyógy-, aroma és fűszernövény ültetvény telepítéséhez igényelhető nettó támogatási összege, maximum 20 millió Ft.
  • Nem csak az egy hektárra minimálisan telepítendő tőszám, hanem a maximálisan telepíthető tőszám is előírásra került a málna és a szamóca esetében. Málnából legalább 9.000 feletti db/ha és legfeljebb 15.000 db/ha kerülhet, szamócából legalább 40.000 feletti db/ha-t kell telepíteni, de nem lépheti túl a 60.000 db/ha-t.
  • Támogatásban részesülhetnek a fekete ribiszke ültetvények is.

A módosítás részletei itt érhetők el: https://kap.gov.hu/news/2025-03-12/115742/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-192025.-kozlemenye-kerteszet-ultetvenytelepites

A módosított pályázati dokumentáció innen tölthető le: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd01a-rd12-1-24

 

A „Minőségrendszerek tájékoztatási és promóciós tevékenységének támogatása” című (KAP-RD48-1-25 kódszámú) pályázati felhívás elsődleges célja a minőségrendszerek ismertségének növelése a fogyasztók körében, valamint a magasabb hozzáadott értékű, hazai termékek előállításának és fogyasztásának ösztönzése. A támogatás segíti azon minőségrendszert működtető, illetve a minőségrendszerben tagként részt vevő természetes és jogi személyek csoportosulásait, akik az Európai Unió és Magyarország által elismert minőségrendszerek (beleértve az ökológiai gazdálkodást és termelést) előírásainak megfelelően állítják elő termékeiket.

Az ökológiai termelés esetében az új együttműködések szervezése, kialakítása és működtetése, valamint a projekttervben bemutatott tájékoztatási és promóciós tevékenységek megvalósítása támogatható. Az igényelhető támogatás összege legfeljebb 180 millió forint.

A támogatási kérelmek benyújtására a felhívás tervezete szerit 2025. május 7-től 4 szakaszban 2025. december 2-ig lesz lehetőség.

A teljes pályázati dokumentáció tervezete itt érhető el: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd48-1-25-minosegrendszerek-tajekoztatasi-es-promocios-tevekenysegenek

 

 

 

Tisztelt Partnereink!

Ezúton is tájékoztatjuk Önöket, hogy a pályázati felhívások kedvezményezettjeire háruló adminisztratív terhek csökkentése érdekében az ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó többletpontokat az ökológiai tanúsító szervezet közvetlenül a Nemzeti Kifizető Ügynökség felé köteles igazolni, ezért a Biokontroll a Partnerek felé az alábbi pályázati felhívások esetében külön igazolást nem állít ki:

KAP-RD33-1-24 Állatjóléti támogatás a méhészeti ágazatban

A pályázati felhívás tartalmi értékelési szempontokat tartalmazó 3. melléklete értelmében 5 pontot kap a tanúsítvánnyal rendelkező ökológiai minősítésű méhészet. A többletpont beszámítása érdekében a támogatási kérelemhez a támogatást igénylőnek az érvényes Minősítő Tanúsítványát szükséges csatolnia. Külön igazolást arról, hogy a támogatást igénylő rendelkezik Minősítő Tanúsítvánnyal, a Biokontroll a Partnerei felé nem állít ki.

KAP-RD29-1-24 Állatjóléti támogatás a kiskérődző ágazatban

A pályázati felhívás tartalmi értékelési szempontokat tartalmazó 3. melléklet értelmében 10 pontot kap az ökológiai állattartásra vonatkozó előírásokat betartó kedvezményezett. A többletpont beszámítása érdekében a támogatási kérelemhez a támogatást igénylőnek az érvényes Minősítő Tanúsítvány csatolását javasoljuk, ennek hiányában a tanúsító szervezettel kötött érvényes szerződést. Külön igazolást arról, hogy a támogatást igénylő ökológiai gazdálkodást folytat és betartja az ökológiai előírásokat, a Biokontroll a Partnerei felé nem állít ki.

Az ökológiai gazdálkodást támogató felhívásra (KAP-RD20-1-24) 5.799 pályázatot nyújtottak be, 350.756 hektárhoz kapcsolódóan.

Az új programra beérkezett igények meghaladják a Vidékfejlesztési Program alapján kiírt, előző támogatási konstrukcióban részt vett területnagyságot. A korábbi programban az ökológiai gazdálkodást támogató felhívások keretei között évente kb. 5500 gazdálkodó nyújthatott be kifizetési kérelmet, és csaknem 275 ezer hektár után igényelhettek támogatást a kedvezményezettek.

Agrárminisztérium által nyilvánosságra bocsátott adatok alapján az ökológiai gazdálkodás támogatása esetében az egyes földhasználati kategóriákhoz kapcsolódóan a termelők az alábbi területekkel kívánnak csatlakozni.

Felhívás Földhasználati kategória Igényelt terület (hektár)
KAP ST-RD – Ökológiai gazdálkodás támogatása Ökológiai szántó 164 144
KAP ST-RD – Ökológiai gazdálkodás támogatása Ökológiai gyep 155 330
KAP ST-RD – Ökológiai gazdálkodás támogatása Ökológiai ültetvény 31 281

A teljes cikk itt olvasható: https://kap.gov.hu/news/2025-01-17/061012/csaknem-26-ezer-palyazat-erkezett-kornyezeti-szempontbol-fenntarthato

Kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges eszközök, gépek beszerzésének, valamint a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzésének támogatására pályázhatnak a mezőgazdasági termelők, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetek, az állami elismeréssel rendelkező együttműködések és a gyógynövénytermesztéshez kapcsolódó integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások.

A „Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása” elnevezésű, KAP-RD01a-1-25 kódszámú pályázati felhívásra benyújtott támogatási kérelmek elbírálásánál 5 pontos előnyben lesznek azok a gazdák, akiknek a kertészeti ágazathoz kapcsolódó üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú a támogatási kérelem benyújtásakor. A tartalmi értékelési szempontnak való megfelelést a tanúsító szervezetek adatszolgáltatása alapján a Kincstár állapítja meg, tehát a támogatást igénylőknek a bio üzemméret igazolásával kapcsolatban nincs teendőjük.

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege legfeljebb 35 millió Ft. Az alaptámogatás mértéke az elszámolható költségek 50%-a, az ökológiai gazdálkodást folytató kedvezményezett – a kollektív módon megvalósuló beruházás és a gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás kivételével – 10%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosult az alaptámogatáshoz képest, ha erről a támogatási kérelem benyújtó felületén nyilatkozik és a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben:

a/ a mezőgazdasági tevékenységből számított üzemméretéből legalább 10.000 euró STÉ értékű ökológiai üzemmérettel rendelkezik, és

b/ a kertészeti ágazathoz kapcsolódó üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 2. és 2025. október 28. között, 4 szakaszban lesz lehetőség.

A teljes pályázati dokumentáció tervezete itt érhető el: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd01a-1-25-kerteszeti-uzemek-technologiai-fejlesztesenek-tamogatasa-2515

Vissza nem térítendő, egységköltség alapú átalány támogatásra pályázhatnak azok, akik agrár-erdészeti rendszert telepítenek. A telepítés költsége mellett az új agrár-erdészeti rendszerek ápolása és fenntartása is támogatásból finanszírozható 7 éven keresztül.

Az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” elnevezésű, KAP-RD21-RD22-1-25 kódszámú pályázati felhívás tervezetének értelmében agrár-erdészeti rendszer telepítésnek minősül:

  1. a) Mezővédő fasor telepítése mezőgazdasági művelés alatt álló területen, vagy
  2. b) Több sor fából és cserjéből álló mezővédő erdősáv telepítése szántóterületeken, vagy
  3. c) Fás legelő és kaszáló kialakítása gyepterületeken.

Fás legelő és kaszáló kialakítása esetén kiegészítő beruházási elemként választható fedett szárnyék, itató és gémeskút kialakítása is.

A támogatási kérelem benyújtására két szakaszban, 2025. március 4. – 2025. március 17. és 2025. október 1. – 2025. október 14. között lesz lehetőség. Az igénylehető támogatás összege legfeljebb 100 millió Ft lehet.

Növelheti támogatási esélyeit ökológiai gazdálkodás folytatásával! Mezővédő fasor, vagy mezővédő erdősáv telepítése estén 10 többletpontra jogosult az a mezőgazdasági termelő, aki a támogatási kérelem benyújtásakor ökológiai gazdálkodást folytat, valamint fás legelő és kaszáló kialakítása esetén is 10 többletpontra jogosult az a mezőgazdasági termelő, aki a támogatási kérelem benyújtásakor ökológiai állattartással foglalkozik. A többletpora való jogosultságot az ökológiai tanúsító szervezetek közvetlenül a Kincstár adatkérésére fogják igazolni, ezzel kapcsoltban a termelőknek teendője nincs.

A teljes pályázati dokumentáció tervezete (pl. s mezővédő fasorba és mezővédő erdősávba ültethető fa és cserjefajok listája) itt tekinthető meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd21-rd22-1-25-agrar-erdeszeti-rendszerek-telepitese-apolasa-es-fenntartasa

 

 

Szántóföldi és egyéb termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztésére, korszerűsítésére, új üzemek létesítésére, energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységeket, megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazását támogatja a terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének (kisösszegű) és komplex (nagyösszegű) támogatása pályázati felhívások.

A mezőgazdasági termelő abban az esetben jogosult támogatásra, ha a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy ha erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, – az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezett és árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.

A kisösszegű támogatási kérelmek benyújtására négy szakaszban 2025. április 15-től november 10-ig lesz lehetőség a tervezetek szerint. Legfeljebb 200 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A nagyösszegű támogatásra is négy szakaszban 2025. május 20. és december 15. között lehet pályázni 200 millió forinttól legfeljebb 1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra.

Az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a, megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása esetén a támogatás az összes elszámolható költség 70%-a. Az alaptámogatás 50%-os intenzitása további 10%-kal növelhető, ha erről a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtó felületén nyilatkozik és:

  • a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben mezőgazdasági tevékenységből számított üzemméretéből legalább 10.000 euró STÉ értékű ökológiai üzemmérettel rendelkezik, és
  • a növénytermesztéshez kapcsolódó üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú.

A pályázatok rangsorolásánál öt többletpontra is számíthat az a kedvezményezett, akinek az üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú a támogatási kérelem benyújtásakor.

Az ökológiai üzemméret igazolását a tanúsító szervezet közvetlenül a Kincstár felé teszi meg.

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” című (KAP-RD01a-RD01c-2-25 kódszámú) pályázati felhívás tervezete itt ismerhető meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd01a-rd01c-2-25-termenytisztitok-tarolok-szaritok-vetomaguzemek-fejlesztesenek

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása” című (KAP-RD01a-RD01c-1-25 kódszámú) pályázati felhívás tervezetének dokumentumai innen tölthetők le: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd01a-rd01c-1-25-termenytisztitok-tarolok-szaritok-vetomaguzemek-fejlesztesenek

 

2024. december 14-ig véleményezhető a „Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása” elnevezésű, KAP-RD05-RD01b-1-25 kódszámú pályázati felhívás, a támogatási kérelmek benyújtására pedig majd négy szakaszban 2025. április 8-tól december 1-ig lesz lehetőség a tervezet szerint.

A benyújtott pályázatok elbírálásánál 2 többletpontot kap az a fiatal mezőgazdasági termelő, aki valamilyen minőségrendszerben vesz részt, pl. ökológiai gazdálkodást folytat.  További 5 többletpontban részesül az ökológiai gazdálkodást folytató, amennyiben a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú.

A kedvezményezettnek a támogatási kérelem benyújtásakor legalább 10.000 euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel kell rendelkeznie, de nem haladhatja meg az 50.000 euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemméretet.

A vissza nem térítendő támogatás összege:

  • célterület (Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával) esetén 14,6 millió forint,
  • célterület (Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása) estén legalább 10,5 millió forint, de legfeljebb 75 millió forint, azzal, hogy a beruházásnak el kell érni a legalább 15 millió forint elszámolható költséget. A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 70%-a.

Fontos figyelemmel lenni arra, hogy előleg igénylésére nincs lehetőség,  a támogatási kérelemnek mindkét célterületre vonatkoznia kell, azonban a felhívás azon alcélterületeire nem igényelhető támogatás, amelyekre vonatkozóan más beruházási pályázatban részt vesz a támogatást igénylő, továbbá a vállalt tevékenységekhez megvalósítási és fenntartási időszak is társul.

A felhívás tervezetének dokumentumai itt ismerhetők meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd05-rd01b-1-25-fiatal-mezogazdasagi-termelok-elindulasanak-es-beruhazasainak

 

A termelői piacra jutást elősegítő együttműködés szervezéséhez, kialakításához és működtetéséhez nyújt támogatást a „Rövid Ellátási Láncok fejlesztése” elnevezésű, KAP-RD49-1-24 kódszámú pályázati felhívás.

A pályázatban bemutatott projektterv magasabb pontozásban részesül, amennyiben az együttműködési megállapodásban (konzorciumban) résztvevő tag ökológiai gazdálkodást folytat.

A támogatási kérelmet a közös piacrajutás elősegítése érdekében legalább négy, egymástól gazdaságilag és jogilag független együttműködő tag nyújthat be. A támogatási kérelmek benyújtására 2025. március 18. napjától négy szakaszban november 10-ig lesz lehetőség a felhívástervezet szerint.

A támogatás terhére számos költség elszámolható pl. új gépjármű beszerzése hűtős felépítménnyel, mozgó bolt kialakítása, gyakorlati tapasztalatszerzést biztosító szakmai tanulmányutak, workshopok és szakmai tanácsadás szervezése, a REL együttműködés bemutatását szolgáló marketing és promóciós tevékenységek,  infokommunikációs eszközök beszerzése (laptop, tablet, okostelefon, stb.), a REL csoport és/vagy a tagjai számára közös, saját védjegy, illetve minőségrendszer kialakítása, beszerzése, bevezetése.

A felhívástervezet részleteit itt ismerheti meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd49-1-24-rovid-ellatasi-lancok-fejlesztese-2470