Megjelent a Felhasználói Kézikönyv, amely segítséget nyújt az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” c. pályázati felhívásra benyújtható támogatási kérelmek kitöltéséhez.
Az alábbi linken érheti el: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24.
Ökotámogatások
Megjelent a Felhasználói Kézikönyv, amely segítséget nyújt az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” c. pályázati felhívásra benyújtható támogatási kérelmek kitöltéséhez.
Az alábbi linken érheti el: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24.
A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. országjáró rendezvénysorozata keretében több vidéki helyszínen, 2024. október 29-től november 13-ig tájékoztató előadásokkal segítette a már ökológiai keretek között gazdálkodókat és az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőket.
A rendezvényeken az alábbi előadások hangzottak el:
Szeretnénk, ha azok az érdeklődők sem maradnának le a fontos tudnivalókról, akik valamilyen oknál fogva egyik eseményünkön sem tudtak személyesen részt venni, ezért az alábbi linken valamennyi témakörből megosztunk Önökkel egy-egy előadást: https://www.youtube.com/playlist?list=PL2yyU20DjinX-T8F0ySGTU2sSH7PmtXnh
A prezentációk pedig honlapunkon itt: https://www.biokontroll.hu/bio-kisokos/eloadasok/ ismerhetők meg.
64 milliárd forintos kerettel indul az ökológiai gazdálkodás támogatása a pályázati felhívás a Kormány honlapjáról letölthető: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24
A támogatás jelentős forráshoz juttatja a nyerteseket, amelyeket az alábbi táblázat segítségével mutatunk meg:
A pályázati felhívás értelmében a támogatási ciklus (2025. január 1 – 2029. december 31.) minden napjára érvényes tanúsítási szerződéssel kell rendelkeznie a támogatott gazdálkodónak.
A Biokontrollal kötött szerződéssel ezt a pályázati feltételt teljesíteni lehet. Az élő szerződéseket csak akkor kell most újra kötni, ha 2025. december 31-ig lejárnak, egyéb esetekben arra kell figyelni, hogy lejáratuk előtt meghosszabbítsuk azt. A szerződéseket a pályázathoz nem kell csatolni, de annak meglétéről tájékoztatnunk kell a Magyar Államkincstárt.
A Biokontroll sajátosságai és a pályázattal is összefüggő ajánlatai:
A bejelentkezéshez szükséges űrlapok és további információk megtekinthetők a Biokontroll honlapján: https:/ /www.biokontroll.hu/dokumentum/bejelentkezoknek/
Mind az ÖKO Program, mind az AKG Program pályázati felhívása rögzíti, hogy ugyanazzal a területtel nem lehet mindkét támogatási programban részt venni. Ez nem jelenti azonban azt, hogy az AKG Programban támogatott területek ne szerepelhetnének a tanúsító szervezet ellenőrzési-tanúsítási rendszerében. Olvass tovább
A Biokontroll országjárásának utolsó állomására 2024. november 13-án, Győrben került sor. Ügyvezető úr köszöntője után a rendezvényt a Széchenyi István Egyetem egyetemi docense, az Iskolakertekért Alapítvány kuratóriumi tagja, dr. Halbritter András beszéde nyitotta meg.
Ezt követően a Rábcakapi Biokertészet sikeres biogazdája, Németh István osztotta meg tapasztalatait a jelenlévőkkel. Beszédében kiemelte, hogy a biotermékeknek meg lehet találni a piacát, ez senkit ne rettentsen el az ökológiai gazdálkodástól. A siker kulcsa véleménye szerint a szigorú vetésforgó betartásában rejlik. Megjegyezte, hogy akik most készülnek felépíteni az ökológiai gazdálkodás rendszerét, számítsanak arra, hogy eleinte nem lesz ugyanannyi a terméshozam, mint konvencionális módszerekkel, de ezt a magasabb értékesítési ár tudja kompenzálni.
Az érdeklődők ezen az állomáson is meghallgathatták az új ÖKO Programmal kapcsolatos lényeges tudnivalókat az Agrárminisztérium munkatársának előadásból. A jelenlévők részletes tájékozást kaptak a Biokontroll vezető munkatársaitól az ellenőrzési-tanúsítási rendszerbe történő bejelentkezés módjáról, a vezetendő nyomtatványokról, az ellenőrzésről, tanúsítási folyamatról, az ökológiai gazdálkodásban növényvédelemre, tápanyagutánpótlásra felhasználható anyagok köréről.
Az ökológiai előírásokat az átállási időről, a felhasználható szaporítóanyagokról, a vetésváltásról, a párhuzamos termesztésről, az állatok származásáról, a takarmányozásról, az állategészségügyről, az állatokkal való bánásmódról és a tartáskörülményekről dr. Hibbey Marót a Biokontroll részlegvezetője ismertette.
A szakmai előadások végén a résztvevők választ kaptak minden feltett kérdésükre. A rendezvény keretében személyesen ismerhették meg egymást az ökológiai gazdálkodásba kezdők és a régióban már tapasztalattal rendelkező biogazdák.
Az Országjárás szakmai prezentációi itt érhetők el: https://www.biokontroll.hu/bio-kisokos/eloadasok/, az előadások pedig a Biokontroll youtube csatornáján nézhetők meg. Az új öko pályázati felhívással kapcsolatban gyakran felmerült kérdéseket és az Agrárminisztérium által jóváhagyott válaszokat segítségül a Biokontroll honlapjának GYIK menüpontja alatt gyűjtöttük össze Önöknek.
A társadalmi egyeztetésre bocsátott felhívás tervezetek értelmében 10 többletpontot kapnak azok a kiskérődzőket tartó kedvezményezettek, aki ökológiai gazdálkodást folytatnak és 5 többletpontot kapnak a tanúsítvánnyal rendelkező ökológiai méhészetek az állatjóléti támogatásokra benyújtott pályázatok esetében.
Támogatás igényelhető 2025. január 1 – 2029. december 31. közötti időszakra a kiskérődző állományok tartási, takarmányozási és higiéniai körülményeinek javítására. A támogatásban részesülőknek technológiába épített körömápolást, belső élősködő (endoparazita) fertőzöttség ellenőrzését és az ellenük való szakszerű védekezést, külső élősködők (ektoparaziták) elleni védekezést (különös tekintettel a legyek, szúnyogok, nyüvek elleni védekezésre), valamint ásványi anyag kiegészítést kell alkalmazniuk.
Az állatjóléti támogatás a kiskérődző ágazatban c. pályázati felhívás tervezetének résztelei itt ismerhetőek meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd29-1-24-allatjoleti-tamogatas-kiskerodzo-agazatban-2438
Vissza nem térítendő egységköltség alapú átalány támogatást igényelhetnek 2025. január 1 – 2029. december 31. közötti időszakban azok a méhészek is, akik a méh-tenyészetben méhcsaládonként, évente egy alkalommal, a mézelvételkor (pergetéskor) 4 kg mézet visszahagynak.
Az állatjóléti támogatás a méhészeti ágazatban c. pályázati felhívás tervezetének részletei itt ismerhetőek meg: https://kap.gov.hu/tarsadalmasitas/kap-rd33-1-24-allatjoleti-tamogatas-meheszeti-agazatban-2445
Mindkét pályázat benyújtására várhatóan 2025. január 13-től lesz lehetőség.
A Biokontroll ellenőrző-tanúsító szervezet országjáró programjának negyedik állomására 2024. november 7-én Kaposváron, a MATÉ-n került sor. A már ökológiai gazdálkodást folytatók és az ökológiai gazdálkodásra való átállást fontolgatók tájékoztatása céljából a Biokontroll munkatársai szakmai előadásokat tartottak és személyesen válaszolták meg a gazdálkodók kérdéseit. A rendezvényre nem csak a több évtizede biogazdálkodók és a leendő biogazdák voltak kíváncsiak, hanem a helyi szakközépiskolások is.
Dr. Roszík Péter ügyvezető úr köszöntője és megnyitója után Czeller Gábor, biogazda, a Dél-dunántúli Biokultúra Egyesület elnöke és a Magyar Biokultúra Szövetség elnöke tartotta meg beszédét a résztvevőknek.
Az első előadás ismét Kondor Attila, az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztály munkatársának előadása volt, amelyből az érdeklődők a napokban megjelent KAP-RD20-1-24 Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázati felhívás lényegi információit és feltételeit ismerhették meg. Kiemelte a főbb tartalmi szempontokat és bemutatta a korábbi ökológiai támogatási programokhoz képest történt fontos változásokat.
A jelenlévők ezúttal is részletes tájékoztatást kaptak a Biokontroll munkatársaitól az ellenőrzési-tanúsítási rendszerben való részvétellel kapcsolatos tudnivalókról és az ökológiai gazdálkodás általános előírásairól.
Noha az ökológiai gazdálkodásban a növényvédelem és a tápanyautánpótlás jelenti a legnagyobb kihívást, az érdeklődők nem maradtak tanácstalanok abban, hogy ökológiai keretek között milyen lehetőségek állnak rendelkezésükre.
A Biokontroll ellenőre, Agócs-Paluska Éva, aki gyakorló biogazda is, előadásában hangsúlyozta, hogy nem csak ökológiai gazdálkodásból származó szerves trágya használható fel, hanem az extenzív állattartásból származó szerves trágya is. A szerves trágya alkalmazása nem csak a tápanyagutánpótlás szempontjából lényeges, hiszen kedvezően befolyásolja a talaj szerkezetét, a pillangós virágú növények vetésszerkezetbe illesztése pedig a talajéletet is javítja.
Mára nagyságrendileg ezerféle szer engedélyezett az ökológiai gazdálkodásban, ami nem azt jelenti, hogy az előírások engedékenyebbé váltak, hanem az ágazat igényeihez igazodó fejlesztések eredményeit tükrözi. A fejlesztések hatására óriási hatékonyságú készítmények érhetőek már el azok számára, akik fenntartható módon kívánják megvédeni a haszonnövényeiket a kártevőktől, kórokozóktól. Adott a modern biogazdálkodás lehetősége, amellyel közel ugyanakkora hozamok érhetők el, mint a konvencionális gazdálkodásban, csak azok környezetre gyakorolt kockázatai nélkül – hívta fel a jelenlévők figyelmét dr. Roszík Péter.
Szeretettel várjuk az Országjárás utolsó helyszínén azokat, akik még nem éltek a személyes tájékozódás és kérdésfeltevés lehetőségével! Találkozzunk 2024. november 13-án Győrben!
A Biokontroll ellenőrző-tanúsító szervezet országjáró programjának harmadik állomása Budapesten került megrendezésre. A már ökológiai gazdálkodást folytatók és az ökológiai gazdálkodásra való átállást fontolgatók tájékoztatása céljából a Biokontroll rendezvényt tartott 2024. november 5-én a MATE Budai CAMPUS-án, ahol a résztvevők közvetlenül fel is tehették kérdéseiket.
Dr. Roszík Péter ügyvezető úr köszöntője és megnyitója után Pető Áron biogazda, a Biokultúra Közép-Magyarországi Egyesületének alelnöke tartott kedvcsináló előadást az ökológiai gazdálkodás kihívásairól, szépségeiről és lehetőségeiről. Saját példáján keresztül ismertette, hogy akár néhány hektáron is jövedelmező zöldség- és gyümölcskertészet teremthető kellő szakértelemmel, odafigyeléssel és elkötelezettséggel, például egy közösség által támogatott mezőgazdasági rendszer keretében, ahol közvetlenül a tagoknak szállítja a termékeit, ezzel teljes mértékben megvalósítva az ökológiai szempontból is kívánatos és hosszú távon is fenntartható rövid ellátási láncot.
Kondor Attila, az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztály munkatársának előadásából hallgathatták meg az érdeklődők a napokban megjelent KAP-RD20-1-24 Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázati felhívás lényegi információit és feltételeit. Kiemelte a főbb tartalmi szempontokat és bemutatta korábbi ökológiai támogatási programokhoz képest történt fontos változásokat.
Ezt követően Bánfi Brigitta, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzési és tanúsítási igazgatója mutatta be az ökológiai gazdálkodás elindításának lépéseit pontról-pontra, a bejelentkezés gyakorlati menetét, az ellenőrzési és a tanúsítási folyamattal kapcsolatos tudnivalókat. A most kiírásra került ökológiai pályázatra való tekintettel felhívta a figyelmet a leggyakoribb adminisztrációs hibákra és buktatókra, szemléletes példákon keresztül vezette le a sikeres pályázáshoz és a biogazdálkodás helyes gyakorlati megvalósításához szükséges alapismereteket, úgymint a szerződés és a bejelentkezési lap kitöltése, a tanúsító szervezet részéről elvárt dokumentumok és nyomtatványok vezetése, valamint a kötelező adatszolgáltatások köre.
A rendezvényen ezúttal is fontos tudnivalókra hívták fel a Biokontroll munkatársai a résztvevők figyelmét a főbb ökológiai előírásokról és az ökológiai gazdálkodás során rendelkezésre álló növényvédelmi- és tápanyagutánpótlási lehetőségekről.
Eseményünkről a Világgazdaság is beszámolt.
Szeretettel várjuk az Országjárás további helyszínein azokat, akik még nem éltek a személyes tájékozódás és kérdésfeltevés lehetőségével! Találkozzunk 2024. november 7-én Kaposváron!
A Nyírség adottságait megragadva a Biokontroll ezen az állomáson az ÖKO Program pályázat mellett külön programpontot szentelt az ökológiai gyümölcstermesztésnek. Olvass tovább
CÍM: 1112 Budapest, Oroszvég lejtő 16.
LEVELEZÉSI CÍM: 1535 Budapest, Pf. 800
TEL: +36 (1) 336-1166
E-MAIL: info@biokontroll.hu
H-Cs: 8-16 óra között
P: 8-14 óra között
Telefonszám: +36 (1) 336-1166
Kérjük Tisztelt Partnereinket, hogy akár általános, akár konkrét kérdésben írott elektronikus leveleiket minden esetben az alábbi címre küldjék: info@biokontroll.hu