Környezetkímélő védekezési módok kártevők ellen: feromoncsapdák
A feromoncsapdák egyre szélesebb körben kerülnek alkalmazásra a biogazdaságokban is. Maguk a feromonok nem mérgező vegyületek, hanem az élővilágban az üzenetek „hírvivői”. Legismertebb csoportjuk, az ún. szexferomonok illatjeleit ez egyik ivarú egyed (legtöbbször a nőstény, de ellenkezőjére is van számos példa) termeli és bocsátja ki, és az ellenkező ivarú egyedek ezeknek az illatjeleknek a segítségével találnak párjukra.
A feromoncsapdákat elsősorban előrejelzési célokra használhatjuk, tehát segítségükkel megállapítható, hogy az illető kártevő jelen van-e az adott területen, egyedszámuk olyan sok, hogy érdemes-e az elkövetkezendő kártétel ellen védekezni, illetve ha növényvédelmi beavatkozásra szükség van, mi lesz ennek a legmegfelelőbb időpontja.
A feromoncsapdák felhasználásának elterjedésével együtt felmerült a legtöbb alkalmazó részéről, hogy vajon lehet-e ezeket a csapdákat a rovarok összefogására alkalmazni és ezzel együtt a kártétel nagyságát csökkenteni.
A szintetikus szex feromont használó csapdák elsősorban a hímeket fogják, a nőstények még csökkentett egyedszámú hímekkel is párosodhatnak, a pete produkció nem csökken, így kártétel kialakulhat.
Közismert, hogy a különféle gyümölcskárosító molyfajokat (pl. almamoly, szilvamoly, szőlőmoly stb.) fogó feromoncsapdák ezért a kártevők egyedszámának lényeges csökkentésére nem alkalmasak. Vannak azonban olyan kivételes esetek, amikor a tömeges csapdázás módszerével a feromoncsapdákat a kártevő rovarnépesség közvetlen gyérítésére használhatjuk fel. A cél az, hogy olyan mennyiségű kártevőt fogjunk össze a csapdákkal, ami – mivel ezek így a szaporodási ciklusból hiányoznak – a kártevő népességének csökkenését és végeredményben a kár alacsony szinten tartását eredményezi.
A lepkekártevők közül tömegcsapdázásra elsősorban az alacsony populációsűrűségben előforduló, a hernyók rejtett életmódja miatt szokványos inszekticidek által elérhetetlen fajok (pl. farontók – Cossus cossus, Zeuzera pyrina) jöhetnek számításba.
Mind a nagy, illetve a kis farontó (C. cossus, Z. pyrina) rajzása a nyár folyamán hosszú időtartamú, több mint két hónapra is kiterjedhet. Korábban az a nézet uralkodott, hogy a farontó lepkék csupán gyengültségi kártevők, idős, elhanyagolt ültetvényben fordulnak elő nagyobb egyedszámban. Az utóbbi évek vizsgálatai szerint mindkét kártevő fiatal, már 4-5 éves telepítésekben (alma, cseresznye, meggy, kajszi) is előfordul. A kis farontó pl. a gyümölcs faiskolák kártevője is lehet. Az utóbbi években egyre több jelzést kaptunk arról, hogy a két rovar együttesen vagy külön-külön jelentős kártételeket okoz.
A nagy farontó a fák vastagabb fás részein, törzsön és a vázágakon okoz kártételt. A második éves hernyók – melyek 8-10 cm nagyságra is megnőhetnek – járataiból a rendszerint vörösesbarna ürülék a fák tövénél kis halmocskákban jelenik meg, vagy mivel a csonthéjas gyümölcsfajok (Prunus nemzetségbe tartozók) az idegen behatásokra rendszerint nedv képződéssel reagálnak, barnásvörös mézgás ragacsos csomót képeznek a fák törzsein, rendszerint szintén a hernyók által készített járatok közelében (1. ábra).
A hernyók táplálkozásuk megkönnyítésére, a fatest oldására maró folyadékot választanak ki, ami irodalmi adatok szerint az emberi orr számára is érzékelhető.
Mindkét farágó faj kétéves fejlődésű, a hernyók fejlődésük folyamán egyre nagyobb kártételt okoznak. A nagy farágó hernyói a második év májusában fejezik be a fejlődésüket, járataik külvilághoz közel eső végén bábozódnak, majd május végén, június – július folyamán repülnek a lepkék. Ezek a lepkék általában nehezen mozognak, „lomhák”, ezért a már károsított fák környezetét nem nagyon hagyják el (2. ábra).
Más adatok szerint a hernyók által kiválasztott folyadék illata is visszacsalogatja a lepkéket, ezért alakul ki az, hogy egy-egy gyümölcsösön belül is a fák fertőzöttsége jelentősen eltérhet, foltosan jelentkezik. A fa törzsében lévő járatok sokszor 1-1,5 cm szélesek is lehetnek, jelentősen csökkentik annak szilárdságát és erős szél (vihar) esetében a fák kettétörhetnek. Ahol vihar után sok meghasadt törzsű fát, illetve letört vázágakat találunk, ott szinte biztos, hogy jelentős farontó népesség a „bűnös”.
A kis farontó hernyója a vékonyabb ágak belsejében károsít, azok elszáradását, törését okozva. Ezért okozhatnak érzékeny károkat faiskolában, vagy fiatal telepítésben is (3. ábra).
Sokszor előfordul, hogy az általunk vásárolt csemete egészségesnek tűnik, de a mindenre kiterjedő gondozás ellenére a nyár közepén hirtelen elszárad. A vázágon 1-2 cm-es röplyuk tanúskodik a kis farontó jelenlétéről, illetve arról, hogy a hernyó befejezte fejlődését a lepkék kirepültek. A dió csemeték fertőzöttebbek lehetnek, mert 2 éves faiskolai nevelés szükséges a minőségi oltvány előállításához. A kis farontó lepkék is egész nyáron, sőt még augusztus folyamán is repülhetnek (4. ábra).
A farágók kártétele elleni védekezés megoldatlanságának okai:
-
a hernyók rejtett életmódja, a tojásból kikelő hernyók csak nagyon rövid ideig vannak a fák kérgén, rendszerint gyorsan a fatestbe rágják magukat;
-
a rajzás hosszú ideig tart, általában egész nyáron;
-
ha volna is megfelelően hatékony inszekticid, annak többszöri használata nem illeszthető be a környezetkímélő technológiákba;
-
a kártevő rajzása csonthéjasok esetében a gyümölcsszüret idején van, ilyenkor rovarölő szerrel védekezni nem lehet.
Mindkét farágó faj nemcsak Magyarországon, hanem különösen Európa déli országaiban is kártételt okoz.
A veszélyeztetett gyümölcsös megóvására olasz, spanyol és francia tapasztalatok szerint a két faj feromoncsapdás tömeges csapdázását alkalmazzák, ami a kártevők népességét a kártételi szint alatt tartja. Hazai kísérleteinkben is úgy találtuk, hogy a farágók esetében a tömeges csapdázásos technológia hosszabb idő (legalább 2-3 éves kezelés, mivel 2 éves fejlődésű rovarokról van szó) alatt populációcsökkentő lehet. Megfelelő eredményt kapunk, ha hektáronként 12-15 csapdát helyezünk ki, egyenletes elosztásban (5. ábra; a szerzők hálás köszönetüket nyilvánítják Egyed Károlynak a kísérleti terület biztosításáért).
A kis farontó esetén különösen fontos, hogy a csapdákat megfelelő módon, megfelelő helyre rakjuk ki. A kis farontó magasan (2,5 m, vagy a védendő fa magasságától függően még magasabbra) kihelyezett csapdákat igényel, melyek a fa koronáján túl nyúlnak 6. ábra).
A helytelenül kirakott csapdákban csak töredékét fogjuk, mint a helyesen kirakottakban.
A tömeges csapdázással történő védekezés olyan kártevőknél a leghatékonyabb, amelyeknél a fogott imágó is okoz kárt (pl. bogár kártevők jelentős része). A hazai cserebogár kártevők közül sikeres tömeges csapdázásos vizsgálatok folytak a zöld és rezes cserebogár (Anomala vitis, A. dubia; éredő nektarin és őszibarack, meggy faiskola), valamint az aranyos és rezes virágbogár (Cetonia a. aurata, Potosia cuprea; őszibarack, nyári alma) esetében.
A zöld cserebogár a közelmúlt 8-10 évében a gyümölcs- és szőlőtermesztés jelentős kártevőjévé lépett elő. Kártételét a szőlő lombján évtizedek óta ismerik, a harmincas évektől észlelt visszahúzódását a bordói lé használatának tudták be, de a közelmúlt szőlővédelmében újból szerepet kapnak a rézkészítmények, ennek ellenére a zöld cserebogárnak, homok, és egyes vályog talajokon telepített szőlőkben jelentős lombkártételét figyelhetjük meg (7. ábra).
A rezes cserebogárral együtt a gyümölcsfajok közül tarrágást okozhat almán, cseresznyén, meggyen és megfigyelték dión (esetleg dió iskolában) is. A lombfelület jelentős csökkenése elsősorban faiskolákban és fiatal telepítésekben okoz érzékeny veszteségeket.
A gyümölcsök közül elsősorban az őszibarack és a nektarin termését rágja meg. Az általa okozott seb nem mély, nagyobb felületen a gyümölcs héját fogyasztja, ezzel jelentős minőségi kártételt okoz.
A zöld és rezes cserebogár rendszerint nem magában a gyümölcsösben fejlődik ki, hanem annak környezetében. (A fejlődés helyének, időtartamának pontos meghatározása még a kutatás feladata.) Viszont érési táplálkozásra visszarepül a gyümölcsösbe, szőlőbe.
Ha a gyümölcsös felé repülő bogarakat csapdákkal összefogjuk, a kártétel a gazdasági küszöb alá csökkenthető (8. ábra). Ehhez a leghatékonyabb megoldás, ha a csapdákat a tábla szegélyén, kettős sorban (10-15 méteres kötésben) rakjuk ki.
Egyre több panasz érkezik az aranyos és a rezes virágbogárra is. Ezeket korábban nem tartották jelentősebb kártevőnek. (A rózsabogár „szépsége” miatt kedves bogaraink közé tartozott.)
A bogarak gyümölcsfák, díszfák, cserjék pl. rózsa virágain és virág részein károsítanak, megfigyelhetők kerti virágokon, gyomnövényeken is, de tapasztalataink szerint soha nem fogyasztják a tápnövény lombját, szívesebben eszik a virágok porzóit, termőit, a viráglepleket (9. ábra). Az utóbbi 3-4 évben viszont egyre többször figyelték meg, hogy az aranyos rózsabogár károsítja az érő gyümölcsöt is.
Az aranyos virágbogár (vagy rózsabogár) Euroszibériai faj, hazánkban mindenütt megtalálható, laza és kötött talajú területeken egyaránt. Az imágó mérete szinte azonos a zöld cserebogáréval, 14-23 mm hosszú, színe is szinte hasonló (ezért is szokták téveszteni vele): felül fémes zöld színű, alul rézvörös. Jelentős különbség a két faj között, hogy a rózsabogár háta lapos. A szárnyfedők hátulsó felében vonalszerű fehér foltok találhatók.
A bogár kártétele virágzó fákon (gyümölcsfákon), cserjéken nem jelentős, annak ellenére, hogy mélyen berág a virágba, ha a megrágott virágok száma igen csekély, a veszteséget a gyümölcsfák később pl. a gyümölcs méretével kompenzálni tudják. Az éredő gyümölcsökön tapasztalt károsítás viszont sokkal kellemetlenebb, az aranyos rózsabogár rágása mélyebb, mint a zöld cserebogáré, sokszor a károsítás helyén a virágot vagy termést fogyasztó bogár olyan mélyen táplálkozik, hogy csak a potroh része látható, vagy egyáltalán nem vehető észre (10. ábra).
Egy kb. 1 ha-os őszibarackosban (július végétől augusztus közepéig érő fajtákkal telepített gyümölcsös) végzett vizsgálatunkban, a területnek mintegy egy negyedén kb. 10 x 15 m-s kötésben rózsabogár csapdákat üzemeltettünk. A korábban érő fajta szedése után a csapdákat a következő érésű fajta soraira vándoroltattuk át. A csapdákkal ellátott területen levő fákon károsítást nem észleltünk, míg a gyümölcsös nem védett részén mintegy 20%-os volt a gyümölcskár. A 20 csapda az egyes értékelésekkor általában átlagosan 30-40 rózsabogarat fogott.
Hasonló eredményt kaptunk egy másik, házi kertben végzett megfigyelésben is, ahol a 20 db őszibarackfa (közepes és késői érésű fajták) körül összesen 6 db rózsabogár csapdát helyeztünk ki. A kifejezetten csak érési időben kihelyezett csapdák ”megvédték” a bogarak rágása ellen a gyümölcsöt.
Az aranyos virágbogár (rózsabogár) késő tavasztól egészen szeptemberig megtalálható kertjeinkben, gyümölcsöseinkben. Így tápnövény köre nagyon széleskörű.
Eddigi tapasztalataink alapján a csapdázás akkor lehet eredményes, ha az elhelyezési mód követi a kártétel lehetséges idejét és helyét (pl. közvetlen az érés előtt álló őszibarack fajtákat). A fentiek alapján a zöld cserebogár mellett az aranyos rózsabogár gyümölcskártételének megelőzésére is javasolhatjuk a tömeges csapdázásos módszert.
Külön érdekessége miatt szeretnénk megemlíteni, hogy a biológiai védekezésben fontos szerepet játszó fátyolkák esetében is tudunk újdonságról beszámolni.
A közönséges zöldfátyolkák (Chrysoperla carnea fajkomplex) a recésszárnyú rovarok (Neuroptera: Chrysopidae) közé tartozó, széles körben elterjedt, 3-4 közel rokon fajból álló taxon, amelynek képviselői hazánkban is őshonosak. Lárváik ragadozók, elsődleges prédáik a levéltetvek, de ezek hiányában más, puhább testű, apróbb ízeltlábú fajokat (pl. kártevő atkákat) is fogyasztanak, beleértve azok több fejlődési alakját, vagy akár a lepkék tojásait, kis hernyóit is. A kifejlett fátyolkák ugyanakkor pollennel és nektárral táplálkoznak. A telet is kifejlett (imágó) alakban vészelik át. Hazánkban az egész ország területén előforduló, gyakoribb rovarok közé tartoznak, így a kertészeti, mezőgazdasági kultúrákban lehetőség van hasznos, ragadozó tevékenységük kiaknázására, sőt mesterségesen nevelt egyedeik kibocsátásával alkalmazzák is őket egyes kártevők elleni védekezésre.
Az MTA Agrártudományi Kutatóközpontjának Növényvédelmi Intézetében kifejlesztettek egy olyan illatanyag-csalétket, amely mind a hím, mind a nőstény közönséges zöld fátyolkák számára erősen csalogató hatású. Sőt, a nőstény fátyolkák a csalétek közelében lévő levelekre tojásokat is raktak. További kutatómunka eredményeképpen így megszületett az ún. fátyolka tojásgyűjtő lap, amelyre a nőstények lerakják tojásaikat, a kikelő lárvák a lapot elhagyván a közeli lombon lévő kártevőket „zsákmányolhatják”. A lerakott tojásokkal tele lévő lap mozgatható, így akár üvegházba is vihetjük, ha pl. ott van szükségünk a ragadozókra. Természetesen felhasználhatjuk szabadföldön is.
Tóth M. – Voigt E. – Koczor S.
(Biokultúra 2014/2)