Tag Archive for: biogazdálkodás

Az északkelet-magyarországi régió legjelentősebb kalászos rendezvényén jártunk

Tímár község Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Tisza partján, Tokajjal szemben helyezkedik el. Itt van a székhelye a Vetőmag és Szárító Kft.-nek, amely évtizedek óta, minden évben megtartja hagyományos, Őszi Kalászos Fajtabemutatóját. Erre idén 2025. június 6-án került sor, amelyen a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. is képviseltette magát. A mintegy 400 érdeklődő között több biogazdálkodó is megjelent.

Az előadások helyszíne az Árpád-kori megyeszékhely Szabolcs község volt, a résztvevőket Pásztor András, a rendezvény alapítója, a Vetőmag és Szárító Kft. ügyvezetője köszöntötte.

Az eseményen neves agrárszakemberek tartottak előadást. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke elmondta, hogy a 2025-ös év a fajtaszerkezet és fajdiverzifikáció terén is átrendeződést mutat. Három nehéz év áll mögöttünk, a különösen aszályos 2022. és a gyengébb 2024. esztendők után sok gazdálkodó ismét a stabilabban termeszthető kalászosok felé fordult. A vetésszerkezet is befolyásoló döntésekbe már beépült az a tanulság, hogy az alternatív növények (pl. szója, cirok, mustár, édeskömény) lassú terjedése nem hátrány. A nyári terménypiaci kampány előtt megállapítható, a feldolgozók és a termelők egyaránt kivárnak. A bizonytalanság miatt a kereskedők és a felvásárlók is erre rendezkedtek be, ez pedig a termelőktől is új értékesítési stratégiát kíván. Az ide árakat sem a hazai terméskilátások, hanem elsősorban a külpiaci folyamatok, kereskedelempolitikai intézkedések és a nemzetközi befektetői magatartás határozzák majd meg – ismertette Petőházi Tamás.

Az agrár utánpótlás hazánkban is jelentős probléma, ezért dr. Balogh Brigittának, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) stratégiai és vidékfejlesztési igazgatójának A gazdaságátadás szabályozása és a gazdaságátadási pályázat című előadása sokakat megszólított.

A fenti pályázat ugyanis érdemben támogatja a váltás folyamatát, de szigorú feltételhez köti. Egyebek között feltételként szabja az átadó és az átvevő korát, vállalkozási formáját, kettejük kapcsolatát is.

Mint arra a vezető rámutatott, a jogszabályról részletesen a NAK honlapján lehet tájékozódni (https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/jogszabalyok/235-jogszabalyi-osszefoglalo/108364-tajekoztato-a-gazdasagatadasi-szerzodes-es-a-videkfejlesztesi-palyazati-felhivasok-kapcsolatarol).

A résztvevők megtekintették a rendezvény szintén hagyománynak mondható bemutató parcelláit, melyek növényvédelmét Péter József, a Vetőmag és Szárító Kft. szakmérnöke ismertette. Mint rámutatott, eddig ‒ folyamatos megfigyelés mellett – sikerült megvédeniük az állományokat a kórokozóktól és a kártevőktől.

A konvencionális termelőkkel, feldolgozókkal és kereskedőkkel összehasonlítva a biotermeléssel foglalkozóknak számos plusz erőfeszítéssel és költséggel kell szembenézniük, hogy megfeleljenek a jogi követelményeknek, a tanúsítási előírásoknak és a fogyasztói elvárásoknak. Ezeknek a konkrét költségeknek a mértéke és összege azonban jelenleg nem ismert.

Az európai ökológiai mozgalom ernyőszervezete, az IFOAM Organics Europe a FiBL-lel (a svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet) együttműködésben egy felmérés keretében szeretné megvizsgálni, hogy az EU érvényben lévő ökológiai szabályozása összhangban van-e azzal a céllal, hogy 2030-ra elérjük a 25%-os ökológiai földterület nagyságot. A jelenlegi kihívások megértése érdekében az EU tagállamokból beérkező információk alapján azonosítják és számszerűsítik a biotermékek előállítására, feldolgozására és kereskedelmére jellemző legfontosabb költségeket „A jövő útjának kijelölése, méltányos szabályozási keret a biogazdálkodók számára” című projekt részeként.  Az online felmérés a biogazdálkodóknak, az ágazat képviselőinek és a tanácsadóknak szól, akiknek jó rálátásuk van az említett költségekre.  Az összesített eredmények az IFOAM Organics Europe segítségére lesznek abban, hogy munkája során a jövőbeni jogszabályok és rendeletek egyszerűsítésének igényét és szükségességét mind nagyobb mértékben tudja képviselni az EU döntéshozói előtt.

Az IFOAM Organics Europe ezért arra szeretné kérni a biogazdálkodókat, hogy a lehető legpontosabban számszerűsítsék a megfelelési költségeket tevékenységük valós költségeihez viszonyítva. Az ágazati képviselők, illetve a tanácsadói tevékenységet folytatók pedig saját szakértelmük alapján becslést készíthetnek az átlagos költségekről az olyan típusú műveletekre vonatkozóan, amelyekre a legjobb rálátásuk van. A beérkező válaszok elemzése anonimizált módon történik. A kérdőív kitöltése körülbelül 15 percet vesz igénybe.

Amennyiben Ön az ökológiai gazdálkodás területén tevékenykedik és szívesen segítené az IFOAM munkáját, kérjük, töltse ki az alábbi linken található angol vagy német nyelvű online kérdőívet:

Angol nyelvű kérdőív: IFOAM Organics Europe – Compliance Costs of EU Organic Regulation

Német nyelvű kérdőív: IFOAM Organics Europe – Kosten im Zusammenhang mit der neuen EU-Öko-Verordnung

 

 

 

Az Európai Bizottság a Közös Agrárpolitika (KAP) 2024-es egyszerűsítésére építve, a 2023-2027 közötti időszakra, és az elmúlt két teljes végrehajtási év tapasztalataiból kiindulva további átfogó intézkedéscsomagot javasol, amelynek egyik fő célja a mezőgazdasági termelők és a nemzeti közigazgatási rendszerek terheinek csökkentése. A KAP stratégiai tervekre vonatkozó alapjogszabályok módosításcsomagját 2025. május 14-én terjesztették elő. A tervezett intézkedések egyszerűsítik a mezőgazdasági üzemekre vonatkozó követelményeket, jobban elismerik a változatos gazdálkodási gyakorlatokat, például a biogazdálkodást, ésszerűsítik a kis- és közepes méretű gazdaságok támogatását, fokozzák a versenyképességet, beleértve a pénzügyi eszközökhöz való jobb hozzáférést, és növelik a tagállamok rugalmasságát a KAP stratégiai terveik irányításában. Az EU agrár-élelmiszeripari rendszerének a fenntarthatóság irányába történő átalakítása szempontjából a biogazdálkodók „eleve zöldnek” való elismerése bizonyos feltételrendszeri követelmények tekintetében jó irányba tett lépés, mivel további ösztönzőket biztosít a gazdálkodók számára, hogy ambiciózus fenntartható gazdálkodási rendszerekbe fektessenek be.

Az egyszerűsítési javaslatok röviden:

  • A vonzóbb támogatás érdekében a kisebb gazdálkodók éves átalányösszegű kifizetésének – azaz az éves egyszeri kifizetésnek – a határa 1250 euróról 2500 euróra emelkedik. Ezek a gazdálkodók mentesülnek bizonyos környezetvédelmi szabályok (feltételesség) alól is, miközben részesülhetnek a környezetbarát gazdálkodást jutalmazó kifizetésekben.
  • Az egyszerűsítési csomag célja, hogy jobban igazodjon a különféle gazdálkodási gyakorlatokhoz és a helyi körülményekhez, miközben csökkenti az átfedéseket a meglévő nemzeti szabályokkal. Például a tanúsított biogazdaságokat automatikusan úgy tekintik, hogy megfelelnek az EU környezetvédelmi követelményei egy részének a finanszírozáshoz.
  • Az ellenőrzések adminisztratív terheinek csökkentése érdekében az ellenőrzéseket műholdak és technológia használatával egyszerűsítik. Ezenkívül egy új elvet vezetnek be: gazdaságonként évente csak egy helyszíni ellenőrzésre kerül sor.
  • A természeti katasztrófák vagy állatbetegségek által sújtott uniós gazdálkodók nagyobb támogatásban részesülnek a KAP-stratégiai tervek keretében elérhető új válságkifizetéseknek, valamint a rugalmasabb és hozzáférhetőbb kockázatkezelési eszközöknek köszönhetően.
  • A versenyképesség fokozása céljából a kisebb gazdaságok könnyebben juthatnak pénzügyi támogatáshoz egy új, egyszerű finanszírozási lehetőség révén, amely akár 50 000 eurós átalányösszeget is kínál a gazdaságoknak versenyképességük javítására.
  • A nemzeti adminisztrációkat továbbra is ösztönzik az interoperábilis digitális rendszerek fejlesztésére. Az „egyszeri jelentés, többszöri felhasználás” elvét követve a cél az, hogy a gazdálkodóknak csak egyszer, egyetlen rendszeren keresztül kelljen benyújtaniuk adataikat, ezáltal időmegtakarítást, az adminisztratív költségek csökkentését nyújtva számukra.

Következő lépésként a jogalkotási javaslatot most benyújtják az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak elfogadásra. Kedvező esetben a változások 2026-ban léphetnek életbe.

Forrás: IFOAM Organics Europe hírlevél, AgrárUnió: Kevesebb papírmunka, egyszerűbb kifizetések, több idő a gazdálkodásra c. cikke

Speciális szabályai vannak a szaporítóanyagok használatának az ökológiai gazdálkodásban. A legfontosabbakat ezúton áttekintjük.

Olvass tovább

Mottó: „A (lágyszárú) növények tanulmányozása már önmagában is roppant nagy feladat, ha változatosságukat tekintjük, mégpedig számukat, virágukat, illatukat, színüket, nedveiket és hatóanyagaikat tekintve… És ebben az értelemben legelőbb is meg kell védelmeznünk a földet, és segítségére kell lennünk neki, mindenek anyjának…”
Caius Plinius Secundus (Kr. u. 23-79) Olvass tovább

Lassan úgy leszünk az időjárással, mint az angolok, mindig róla beszélünk. Persze annyi eltérés azért van, bár ez lehet nemzeti karakter is, hogy mindezt morgolódva tesszük. Tény, idén az időjárás nemcsak a barométert bolondította meg, hanem az embereket és az élővilágot is.

Olvass tovább

Tisztelt Olvasó! Célszerűnek látom bevezetőként bemutatni Magyarország, ezen belül Szabolcs-Szatmár-Bereg megye bioalma termesztését, továbbá a Szatmári-Ízek Kft.-ről, ami elismert TÉSZ is, írnék néhány bemutatkozó sort.

Olvass tovább

A világ mezőgazdálkodásának, fogyasztók igényeinek zöld irányba változása, a hazai támogatási rendszerben az ökológiai gazdálkodás kiemelt támogatása vonzó hatást gyakorol a hazai gazdálkodókra: egyre többen jelentkeznek be az ellenőrzött ökológiai gazdálkodás rendszerébe. Olvass tovább

A NAKlap 2017. január-februári lapszámában jelent meg három interjú az Európai Közösség vegyszer-kivonási gyakorlatáról, Andó Patrik tollából. A három nyilatkozó közül Hubai Imre Csaba, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok megyei elnöke álláspontjával lapunk teljesen egyetért, ezért azt változtatás nélkül közzétesszük a Biokultúra újságban. Véleménye az igazi növényvédelmi hivatás remek összefoglalója! (A főszerkesztő megjegyzése.) Olvass tovább