Az Agrárium 2025 legfontosabb üzenetei
Március 19-én Kecskeméten lezajlott a Portfolio idei első agrár konferenciája, az Agrárium 2025. A rendezvény a mezőgazdasági termelők és élelmiszerfeldolgozók számára gyűjtötte össze az ágazati aktualitásokat, jövőbeni kilátásokat.
Farkas Sándor miniszterhelyettes úr arra hívta fel a résztvevők figyelmét, hogy történelmi léptékű változás előtt állunk: modernizációs és fejlesztési boom következik az agráriumban. Bátorított mindenkit arra, hogy éljenek a vidékfejlesztési támogatások adta lehetőségekkel, mert a technológiai fejlesztések megvalósulása versenyképességi szempontból is elengedhetetlen. Kiemelte, hogy a támogatásokat érintően az Agrárminisztérium célja az egyszerűsítés, a gazdaközpontúság, ugyanakkor a tudásalapúság és a fenntarthatóság is, szükséges javítani a zöld intézkedések arányát. Elmondta, hogy a beérkezett pályázatok alapján az agrárberuházások finanszírozására hívták le a legtöbb forrást, de felértékelődött az AKG és az ÖKO támogatások szerepe is. Idén még közel 40 pályázati felhívás fog megjelenni. Hangsúlyozta, hogy több lábon kell állni, termékdiverzifikáció, több fajta, precíziós technikák alkalmazása szükséges az eredményes gazdálkodáshoz. A generációs megújulás érdekében továbbra is a fiatal gazdák lesznek a legnagyobb mértékben támogatva, az ágazat jövője szempontjából biztató jel, hogy az agrár középfokú oktatási intézményekben már növekedett a beiratkozók létszáma.
A Bankok képviselői hangsúlyozták, hogy az agrárbiztosítások megoldást nyújtanak a mezőgazdasági kockázatokra és piaci kihívásokra. A szakértők kiemelték, hogy a pályázatokkal (díjtámogatott mezőgazdasági biztosítás, beruházási hitelhez igényelhető kamattámogatás, illetve a kapcsolódó intézményi kezességvállalás díjához igényelhető díjtámogatás) kedvezőbb biztosítás és hitelfelvétel érhető el. Szilágyi Péter – Coface Kockázatkezelési Vezető – véleménye szerint az agrárium a kihívások ellenére is még mindig a legkiszámíthatóbb, a legstabilabb ágazat.
A résztvevők első kézből értesülhettek arról, hogy az idei Egységes Kérelem benyújtó felülete április 7-én nyílik és június 9-éig lesznek beadhatók a kérelmek. Szabó Endre a Magyar Államkincstár KAP igazgatójától megtudhattuk, hogy a felületen űrfelvételek is segíteni fogják a termelőket. Hangsúlyozta, hogy a megszemélyesített adatok helyességének előfeltétele, hogy az állattenyésztők időben bejelentsék adataikat a nyilvántartási rendszerekbe. A mobilGazda alkalmazás idei fejlesztési tervei között szerepel a biometrikus azonosítás, kárenyhítési alapba történő befizetés és vis maior bejelentés lehetősége.
Az idei évtől nem kötelező a nem termő területek kijelölése, az Agro-ökológiai Programban résztvevők számára viszont választhatóvá válik ez a gyakorlat. Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárasszonya, Juhász Anikó megjegyezte, hogy a HMKÁ 2 fedvényre eső területeket érdemes vízmegtartásra használni, hiszen ilyen területről nem lehet a vizet elvezetni, a talajt forgatni és 25 cm-nél mélyebben művelni.
Az idén hatályba lépett termelővédelmi törvénycsomag előírásait a szakmaközi szervezetek belső szabályzatai tudják hozzáigazítani a speciális ágazati helyzetekhez – hívta fel a figyelmet Andréka Tamás az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára.
A délutáni szekciókban számos hasznos információt kaphattak a jelenlévők – egyebek mellett – az elektronikus gazdálkodási naplóról, a modern raktározási technológiákról és a pályázati felhívásokról.
A következő konferencia a Portfolio AgroFood 2025 május 20-án, a Portfolio AgroFuture 2025 május 21-én kerül megrendezésre Kecskeméten, amelyeken az ökológiai termelők ismét kedvezményes áron vehetnek részt, ha részvételi szándékukat a hazafi@portfolio.hu e-mail címen jelzik.