A Biokontroll ellenőrző-tanúsító szervezet országjáró programjának negyedik állomására 2024. november 7-én Kaposváron, a MATÉ-n került sor. A már ökológiai gazdálkodást folytatók és az ökológiai gazdálkodásra való átállást fontolgatók tájékoztatása céljából a Biokontroll munkatársai szakmai előadásokat tartottak és személyesen válaszolták meg a gazdálkodók kérdéseit. A rendezvényre nem csak a több évtizede biogazdálkodók és a leendő biogazdák voltak kíváncsiak, hanem a helyi szakközépiskolások is.

Dr. Roszík Péter ügyvezető úr köszöntője és megnyitója után Czeller Gábor, biogazda, a Dél-dunántúli Biokultúra Egyesület elnöke és a Magyar Biokultúra Szövetség elnöke tartotta meg beszédét a résztvevőknek.

Az első előadás ismét Kondor Attila, az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztály munkatársának előadása volt, amelyből az érdeklődők a napokban megjelent KAP-RD20-1-24 Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázati felhívás lényegi információit és feltételeit ismerhették meg. Kiemelte a főbb tartalmi szempontokat és bemutatta a korábbi ökológiai támogatási programokhoz képest történt fontos változásokat.

A jelenlévők ezúttal is részletes tájékoztatást kaptak a Biokontroll munkatársaitól az ellenőrzési-tanúsítási rendszerben való részvétellel kapcsolatos tudnivalókról és az ökológiai gazdálkodás általános előírásairól.

Noha az ökológiai gazdálkodásban a növényvédelem és a tápanyautánpótlás jelenti a legnagyobb kihívást, az érdeklődők nem maradtak tanácstalanok abban, hogy ökológiai keretek között milyen lehetőségek állnak rendelkezésükre.

A Biokontroll ellenőre, Agócs-Paluska Éva, aki gyakorló biogazda is, előadásában hangsúlyozta, hogy nem csak ökológiai gazdálkodásból származó szerves trágya használható fel, hanem az extenzív állattartásból származó szerves trágya is. A szerves trágya alkalmazása nem csak a tápanyagutánpótlás szempontjából lényeges, hiszen kedvezően befolyásolja a talaj szerkezetét, a pillangós virágú növények vetésszerkezetbe illesztése pedig a talajéletet is javítja.

Mára nagyságrendileg ezerféle szer engedélyezett az ökológiai gazdálkodásban, ami nem azt jelenti, hogy az előírások engedékenyebbé váltak, hanem az ágazat igényeihez igazodó fejlesztések eredményeit tükrözi. A fejlesztések hatására óriási hatékonyságú készítmények érhetőek már el azok számára, akik fenntartható módon kívánják megvédeni a haszonnövényeiket a kártevőktől, kórokozóktól. Adott a modern biogazdálkodás lehetősége, amellyel közel ugyanakkora hozamok érhetők el, mint a konvencionális gazdálkodásban, csak azok környezetre gyakorolt kockázatai nélkül – hívta fel a jelenlévők figyelmét dr. Roszík Péter.

Szeretettel várjuk az Országjárás utolsó helyszínén azokat, akik még nem éltek a személyes tájékozódás és kérdésfeltevés lehetőségével! Találkozzunk 2024. november 13-án Győrben! 

 

 

Nyolc díjat osztanak ki hét kategóriában:

• A legjobb biogazdálkodó (női és férfi)
• A legjobb bio régió
• A legjobb biováros
• A legjobb „bionegyed”
• A legjobb bioélelmiszer-feldolgozó kkv
• A legjobb bioélelmiszer-kiskereskedő
• A legjobb bioétterem/étel

Pályázhat az ökológiai értéklánc minden olyan uniós szereplője vagy intézménye, amely a fenti kategóriákba tartozik és hozzájárul a biotermékek megfizethetőségének és/vagy elérhetőségének növeléséhez az EU-ban.

Az EU összes hivatalos nyelvén várják a jelentkezéseket 2023. május 14-ig.

Jelentkezni online itt lehet: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/organic-action-plan/eu-organic-awards_en

További információk itt találhatók: https://agriculture.ec.europa.eu/system/files/2023-02/eu-organic-awards-practical-guide_en.pdf

Tisztelt Gazdálkodók!

Dr. Molnár Mariann vagyok, kutató, a Holland székhelyű ECF (Európai Klíma Alapítvány – ld. https://europeanclimate.org/) megbízottja. A szervezet az idei évben a mezőgazdaság, ezen belül a magyarországi jó mezőgazdasági gyakorlatok feltérképezésével kezdett el foglalkozni. A projekt célja, hogy egy írásos anyagban mutassunk be példaértékű alternatív termelési módszereket a gazdálkodók szemszögéből. Ennek érdekében olyan tanúsítással rendelkező ökológiai vagy nem tanúsított alternatív  termelőket keresek, akik regeneratív talajművelést folytatnak, vagy agrár-ökológiai, agrár-erdészeti módszereket alkalmaznak, integrálják a növénytermelést és az állattartást, illetve az energiafelhasználásban és egyéb input anyagokban ökológiai (pl. vízfelhasználás, energiahordozók) szempontból fenntartható módszerekkel termelnek.

Az anyag tudományos igényességgel készülne, gyakorlati példákon keresztül, de mégis pozitív hangnemben foglal állást az alternatív módszerek létjogosultsága és életképessége mellett úgy, hogy a mezőgazdasági termelők munkáját abszolút elismerve igyekezne az agrárium környezeti fenntarthatóság felé való elmozdulását elősegíteni.

Rólam, röviden: 2018-ban szereztem meg a doktori fokozatomat a Közép Európai Egyetem Környezettudományi és Környezetpolitika Tanszéken. Kutatási területem az Európai Uniós agrár-reformok termelésre gyakorolt hatásainak vizsgálatára, valamint a konvencionális és alternatív mezőgazdasági gyakorlatok környezetvédelmi és állatjólléti hatásainak elemzésére terjed ki. Nagyon örülnék a lehetőségnek, hogy a feladat a kivitelezésében együttműködjünk és segítségükkel eljuthassak azokhoz a gazdálkodókhoz, akiknek módszerei leginkább reális képet adnak a már rendelkezésre álló és életképes alternatív  termelési módszerekről.

Mivel az adatgyűjtésre rendelkezésemre álló idő-intervallum igen szoros, megköszönném, ha mielőbb fel tudnánk venni a kapcsolatot!

Elérhetőségeim:

Mély fájdalommal tudatjuk a Biokultúra társadalommal, hogy dr. Bodnár György (a Biokultúra Egyesület egykori alelnöke, a Kelet-magyarországi Biokultúra Egyesület volt elnöke), 2019. április 11-én a 4. infarktusban elhunyt. Hamvait a Református Egyház szertartásai szerint búcsúztatjuk 2019. június 2-án, 12 óra 30-kor a Noszlopi Református Templomban (8456 Noszlop, Dózsa György u. 31.).

Kérjük, mindenki csak 1 szál fehér virágot hozzon.

Gyászolják: felesége Marika, gyermekei, unokái, testvérei, barátai és az egész Biokultúra társadalom.

Papp Mária Magdolna

Tisztelt ügyfelünk!

Szeretnénk megköszönni a portál egy éves tesztidőszaka során tanúsított együttműködését. A tapasztalatok kiértékelése megtörtént. Az ekapu.biokontroll.hu portál működését határozatlan időre felfüggesztjük. Az elektronikus kapcsolattartásra és adatközlésre a jövőben az info@biokontroll.hu címen keresztül biztosítunk lehetőséget.

Köszönjük megértését és együttműködését!

Kommunikációs rendezvényeink 2012-ben


V. Országos Bionap

Helyszínek:

  • Hódmezővásárhely-Kútvölgy, 2012. június 14.

{gallery}orszagosbionap2012/kutvolgy{/gallery}

 

  • Somogyvámos, Krisna-völgy, 2012. június 24.

{gallery}orszagosbionap2012/krisna-volgy{/gallery}

 

  • Gyöngyöshalász, 2012. július 1.

{gallery}orszagosbionap2012/gyongyoshalasz{/gallery}

 

  • Hegyesd-sátormapuszta, 2012. július 1.

{gallery}orszagosbionap2012/hegyesd-satormapuszta{/gallery}

 

  • Fertőújlak, 2012. július 08.

{gallery}orszagosbionap2012/fertoujlak{/gallery}

 

  • Hont-Tsitári Völgy, 2012. július 15.

{gallery}orszagosbionap2012/hont{/gallery}


 

Soroksári bionap (2012. szeptember 9.)

Helyszín: Budapesti Corvinus Egyetem, Péteri major

soroksari bionap mobil labor


 

XXV. Biokultúra Tudományos Nap (2012. december 1.)

Helyszín: Budapest, MOM Muvelodési Központ

soroksari bionap mobil labor

soroksari bionap mobil labor

 

Vissza: Kommunikációs projektek»

Kommunikációs rendezvényeink 2011-ben


19. Biokultúra Találkozó (2011. március 26.)

Helyszín: Békéscsaba

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/biokulturatalalkozo{/gallery}


 

Kihajtási Ünnep (2011. április 30.)

Helyszín: Hortobágy

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/hortobagy{/gallery}


 

V. Országos Bionap

Helyszínek:

  • Hanságliget, 2011. június 26.

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/bionap/hansagliget{/gallery}

 

  • Szentantalfa, 2011. július 2.

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/bionap/szentantalfa{/gallery}

 

  • Mágocs, 2011. július 10.

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/bionap/magocs{/gallery}

 

  • Gömörszőlős, 2011. június 26.

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/bionap/gomorszolos{/gallery}

 

  • Hortobágy, 2011. július 10.

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/bionap/hortobagy{/gallery}

 

  • Érsekhalma, 2011. július 10.

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/bionap/ersekhalma{/gallery}


 

IX. Országos Biofőzőverseny és Pásztortalálkozó (2011. augusztus 26.)

Helyszín: Balmazújváros, Vókonya-puszta

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/vokonya{/gallery}


 

Mobillabor-projekt záró rendezvénye (2011. november 25.)

Helyszín: Mosonmagyaróvár

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2011/zaro{/gallery}

 

Vissza: Kommunikációs projektek»

Kommunikációs rendezvényeink 2010-ben


Sajtótájékoztató és nyitó rendezvény (Budapest, 2010. május 20.)

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/nyito{/gallery}


 

IV. Országos Bionap (2010. június 27.)

Helyszínek:

Kishantos, Bicsérd, Eperjeske, Sajókaza, Osli, Fülöpjakab.

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/bionap/kishantos{/gallery}

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/bionap/bicserd{/gallery}

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/bionap/eperjeske{/gallery}

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/bionap/sajokaza{/gallery}

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/bionap/osli{/gallery}

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/bionap/fulopjakab{/gallery}


 

VIII. Országos Biofőzőverseny és Pásztortalálkozó (2010. augusztus 20.)

Helyszín: Balmazújváros, Vókonya-puszta

{gallery}mobillabor/rendezvenyek2010/vokonya{/gallery}

 

Vissza: Kommunikációs projektek»


A Biokultúra című szakfolyóirat megjelentetése (2008-2009)


tamogatas_apponyi-300px 2008 májusában a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által meghirdetett MECENATÚRA pályázat keretében egyéves támogatást nyertünk a Biokultúra c. szakfolyóirat hat számának összeállítására és megjelentetésére.

A „Biokultúra” szakfolyóirat a hazai biogazdálkodók, környezetvédők és tudatos fogyasztók szaklapja. Első számát 1983-ban még Klubként működő Magyar Biokultúra Szövetség adta ki. Évekig havilapként működött, majd kéthavonta megjelenő színes kiadvánnyá vált.

Az újság rendszeresen és magas színvonalon tájékoztatja olvasóit az ökológiai gazdálkodással kapcsolatos új információkról, jogszabályokról. A Biokultúra szakfolyóirat mint speciális kiadvány témainak célzott összeállításával alapvető szerepet tölt be a vidéki területek újjáélesztésében, új munkahelyek megtartásában és teremtésében, és végeredményben ténylegesen hozzájárul a versenyképes és innovatív mezőgazdasági és élelmiszeripari termelés megvalósításához.

A Mecenatúra pályázaton elnyert támogatásból eddig az alábbi eredményeket értünk el: a lap kiadása biztonságossá vált; 2008-ban három lapszám plusz színes oldalakkal jelent meg; a novemberi-decemberi lapszám terjedelmét 36-ról 40 oldalra növeltük; bővítettük a tiszteletpéldányok számát 100-ról 200-ra.

A Biokultúra szakfolyóiratot jelenleg partnereink, felügyeleti szervek, kutatóhelyek, felső- és középfokú szakoktatási intézmények részére terjesztjük, de a lapot a kiadótól minden érdeklődő is megrendelheti. Megjelenés helye és ideje: Budapest, kéthavonta. A kiadó neve: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft., 1027 Budapest, Margit krt.1. III/16-17.

A támogatásból eddig elkészített számok aktuális szakmai cikkei itt olvashatók: 2008/4, 2008/5, 2008/6, 2009/1, 2009/2.

 

Vissza: Kommunikációs projektek»