A Biokontroll ellenőrző-tanúsító szervezet országjáró programjának negyedik állomására 2024. november 7-én Kaposváron, a MATÉ-n került sor. A már ökológiai gazdálkodást folytatók és az ökológiai gazdálkodásra való átállást fontolgatók tájékoztatása céljából a Biokontroll munkatársai szakmai előadásokat tartottak és személyesen válaszolták meg a gazdálkodók kérdéseit. A rendezvényre nem csak a több évtizede biogazdálkodók és a leendő biogazdák voltak kíváncsiak, hanem a helyi szakközépiskolások is.
Dr. Roszík Péter ügyvezető úr köszöntője és megnyitója után Czeller Gábor, biogazda, a Dél-dunántúli Biokultúra Egyesület elnöke és a Magyar Biokultúra Szövetség elnöke tartotta meg beszédét a résztvevőknek.
Az első előadás ismét Kondor Attila, az Agrárminisztérium Fejlesztéspolitikai Főosztály munkatársának előadása volt, amelyből az érdeklődők a napokban megjelent KAP-RD20-1-24 Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázati felhívás lényegi információit és feltételeit ismerhették meg. Kiemelte a főbb tartalmi szempontokat és bemutatta a korábbi ökológiai támogatási programokhoz képest történt fontos változásokat.
A jelenlévők ezúttal is részletes tájékoztatást kaptak a Biokontroll munkatársaitól az ellenőrzési-tanúsítási rendszerben való részvétellel kapcsolatos tudnivalókról és az ökológiai gazdálkodás általános előírásairól.
Noha az ökológiai gazdálkodásban a növényvédelem és a tápanyautánpótlás jelenti a legnagyobb kihívást, az érdeklődők nem maradtak tanácstalanok abban, hogy ökológiai keretek között milyen lehetőségek állnak rendelkezésükre.
A Biokontroll ellenőre, Agócs-Paluska Éva, aki gyakorló biogazda is, előadásában hangsúlyozta, hogy nem csak ökológiai gazdálkodásból származó szerves trágya használható fel, hanem az extenzív állattartásból származó szerves trágya is. A szerves trágya alkalmazása nem csak a tápanyagutánpótlás szempontjából lényeges, hiszen kedvezően befolyásolja a talaj szerkezetét, a pillangós virágú növények vetésszerkezetbe illesztése pedig a talajéletet is javítja.
Mára nagyságrendileg ezerféle szer engedélyezett az ökológiai gazdálkodásban, ami nem azt jelenti, hogy az előírások engedékenyebbé váltak, hanem az ágazat igényeihez igazodó fejlesztések eredményeit tükrözi. A fejlesztések hatására óriási hatékonyságú készítmények érhetőek már el azok számára, akik fenntartható módon kívánják megvédeni a haszonnövényeiket a kártevőktől, kórokozóktól. Adott a modern biogazdálkodás lehetősége, amellyel közel ugyanakkora hozamok érhetők el, mint a konvencionális gazdálkodásban, csak azok környezetre gyakorolt kockázatai nélkül – hívta fel a jelenlévők figyelmét dr. Roszík Péter.
Szeretettel várjuk az Országjárás utolsó helyszínén azokat, akik még nem éltek a személyes tájékozódás és kérdésfeltevés lehetőségével! Találkozzunk 2024. november 13-án Győrben!