Tag Archive for: biokontroll

Az északkelet-magyarországi régió legjelentősebb kalászos rendezvényén jártunk

Tímár község Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Tisza partján, Tokajjal szemben helyezkedik el. Itt van a székhelye a Vetőmag és Szárító Kft.-nek, amely évtizedek óta, minden évben megtartja hagyományos, Őszi Kalászos Fajtabemutatóját. Erre idén 2025. június 6-án került sor, amelyen a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. is képviseltette magát. A mintegy 400 érdeklődő között több biogazdálkodó is megjelent.

Az előadások helyszíne az Árpád-kori megyeszékhely Szabolcs község volt, a résztvevőket Pásztor András, a rendezvény alapítója, a Vetőmag és Szárító Kft. ügyvezetője köszöntötte.

Az eseményen neves agrárszakemberek tartottak előadást. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke elmondta, hogy a 2025-ös év a fajtaszerkezet és fajdiverzifikáció terén is átrendeződést mutat. Három nehéz év áll mögöttünk, a különösen aszályos 2022. és a gyengébb 2024. esztendők után sok gazdálkodó ismét a stabilabban termeszthető kalászosok felé fordult. A vetésszerkezet is befolyásoló döntésekbe már beépült az a tanulság, hogy az alternatív növények (pl. szója, cirok, mustár, édeskömény) lassú terjedése nem hátrány. A nyári terménypiaci kampány előtt megállapítható, a feldolgozók és a termelők egyaránt kivárnak. A bizonytalanság miatt a kereskedők és a felvásárlók is erre rendezkedtek be, ez pedig a termelőktől is új értékesítési stratégiát kíván. Az ide árakat sem a hazai terméskilátások, hanem elsősorban a külpiaci folyamatok, kereskedelempolitikai intézkedések és a nemzetközi befektetői magatartás határozzák majd meg – ismertette Petőházi Tamás.

Az agrár utánpótlás hazánkban is jelentős probléma, ezért dr. Balogh Brigittának, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) stratégiai és vidékfejlesztési igazgatójának A gazdaságátadás szabályozása és a gazdaságátadási pályázat című előadása sokakat megszólított.

A fenti pályázat ugyanis érdemben támogatja a váltás folyamatát, de szigorú feltételhez köti. Egyebek között feltételként szabja az átadó és az átvevő korát, vállalkozási formáját, kettejük kapcsolatát is.

Mint arra a vezető rámutatott, a jogszabályról részletesen a NAK honlapján lehet tájékozódni (https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltatas/jogszabalyok/235-jogszabalyi-osszefoglalo/108364-tajekoztato-a-gazdasagatadasi-szerzodes-es-a-videkfejlesztesi-palyazati-felhivasok-kapcsolatarol).

A résztvevők megtekintették a rendezvény szintén hagyománynak mondható bemutató parcelláit, melyek növényvédelmét Péter József, a Vetőmag és Szárító Kft. szakmérnöke ismertette. Mint rámutatott, eddig ‒ folyamatos megfigyelés mellett – sikerült megvédeniük az állományokat a kórokozóktól és a kártevőktől.

Konferencia az agrár jövő aktuális kérdéseiről, kiemelt figyelemmel az ökológiai gazdálkodásra

 

A Portfolio Agrofuture 2025 című konferenciát 2025. május 21-én rendezték meg Kecskeméten. A szervezők a magyar agrárium szereplőinek azokat az új kihívásokat kívánták bemutatni, többek között pl. az agrárgazdaság fenntarthatósági követelményeit és innovációs lehetőségeit, amelyekkel meg tudnak felelni az egyre markánsabbá váló fenntarthatósági kritériumoknak.

Az előző napon tartott Portfolio Agrofood 2025 rendezvényhez hasonlóan a résztvevők körében szép számban voltak jelen a biotermesztés területén tevékenykedő szakemberek, cégek és termelők is. Ez nem volt véletlen, hiszen a rendezvény első előadója Dr. Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója volt. Előadása a Fókuszban a fenntartható mezőgazdaság: a biogazdálkodásé a jövő! címet viselte.

Miért is mondjuk, hogy a biogazdálkodásé a jövő?” – tette fel bevezetőjében újra ezt a kérdést a széleskörben elismert szakértő. Azért, mert az egész élelmiszergazdaságot lefedi, a teljes mezőgazdaságot leképezi az ökológiai gazdálkodásnak az egész rendszere. Hozzátette, hogy míg ez eddig csak az élelmiszerekre vonatkozott, bekerültek ide az alapanyagok is.

Most már a világ nagy részén jogszabályok védik a biot, és ezek egymással összhangban vannak, tehát egy világszinten működő rendszerről beszélünk ebben az esetben. Nagyon fontos, hogy az egész ellenőrzési-tanúsítási rendszer végig kíséri a termelési láncot, annak minden eleméhez kapcsolódik.

Általában nem szeretjük a jogszabályokat, mert mindig feltételeket teremtenek számunkra. Ugyanakkor el lehet mondani azt, hogy a biogazdálkodás rendszere egy társadalmi akaraton nyugszik, így a fogyasztó és a termék-előállító között nincs félreértés. A jogszabályi környezet tehát általában egy megbízható védelmet is jelent.

S miért mondhatjuk azt is, hogy a legnagyobb lehetőség a biogazdálkodás? Mert választ tud adni a környezeti kihívásokra.

Egy olyan kérdéskört is érintett Dr. Roszík Péter, mint a „minőségi éhezés”. Ez lényegében azt jelenti, hogy bár napjainkban már sokat tudunk termelni, de a nem ökológiai szemléletben előállított termékek beltartalmi értékei nem olyanok, amelyekkel a szervezet hozzá tudna jutni kellő mennyiségben a szükséges tápanyagokhoz.

Dinamikus fejlődés tapasztalható a biotermesztés területén mind a világban, mind az Európai Unióban és Magyarországon is, mondta záró gondolatában ügyvezető úr. Hazánkban is sok gazdálkodó érzi úgy, hogy jó lehetőség lenne az, hogy a biogazdálkodás irányába mozduljon el a tevékenységében.

Az első kerekasztal – beszélgetés a sikeres ökológiai gazdálkodás magyarországi perspektíváinak témakörében zajlott.

Az Európai Unióban az ökogazdálkodás területi megoszlásában az országok sorrendjében az első negyedben vagyunk, világviszonylatban pedig a 25. helyen állunk – ismertette Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Hazánkban napjainkban már mintegy 350 ezer hektáron folyik biotermesztés.

A belső és a külső motiváció kérdését is fontosnak tartotta a biogazdálkodók esetében Pais István, a Huminisz Kft. ügyvezetője. A regeneratív gazdálkodást is lényegesnek nevezte, hiszen az nem csak a vízgazdálkodásra, a talajéletre, hanem a gyomosodásra is megoldást jelenthet.

Dr. Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ügyvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai kereslet jelenleg nem alakul kedvezően a biotermékek esetében, amin mindenképpen változtatni kellene. Azokban az országokban, ahol a belföldi kereslet alacsony, ott sajnos visszaeshet a termelés. A terméshozamokról szólva elmondta, hogy napjainkban már nagyon jó példákat láthatunk a biogazdálkodásban, sokan a kemizált gazdálkodás hozamaihoz hasonló eredményeket érnek el. Már rendelkezésre állnak olyan ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható anyagok és gyakorlatok a termelők számára, amelyek segítik a magas hozamok elérését és ez természetesen jobb anyagi pozíciót is jelenthet nekik.

Az ökogazdálkodás támogatási formáinak igénybevétele terén is növekvő tendencia figyelhető meg – ismertette Salamonné Ebele Eszter, a Magyar Államkincstár osztályvezetője. Elmondta, hogy a korrekt termelők támogatása kapcsán a Kincstár részéről fontos a kapcsolat az ökoszervezetekkel, hiszen a feltételrendszernek történő megfelelést ezek a szervezetek ellenőrzik. Ma már az ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó támogatásoknál az elbíráláskor is vizsgálni kell, ki milyen növényvédőszert juttat ki, ebben is számítanak az érintett szervezetekre. A gyepgazdálkodás esetén ellenőrzik a legeltetett állatállomány meglétét is. Elmondta még, hogy a jogszerű földhasználat kapcsán egyre kevesebb a probléma, a gazdálkodók mára alkalmazkodtak ehhez az elváráshoz.

Az ökogazdálkodásban a gyomszabályozás az egyik legnagyobb kihívás, mondta Szólláth Tibor Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Hajdú-Bihar vármegyei elnöke, biogazdálkodó, a Kelet-Magyarországi Biokultúra Egyesületet elnöke. Erre a problémára mechanikus vagy lézeres eszközöket kell alkalmazni a vegyszeres gyomszabályozás helyett. Mivel az ehhez szükséges eszközök ma már rendelkezésre állnak, ezekkel a megoldásokkal nagyon szép kultúrállapotban tartott ökogazdaságokat lehet látni. A talajéletről szólva kiemelte, az ökogazdálkodás felfutása természetesen részben a támogatásoknak is köszönhető, de sokakban ott a felismerés, hogy a fenntartható talajgazdálkodás egy kiemelkedő előny. Ma már rendelkezésre áll az ökogazdálkodáshoz szükséges tudás, amelynek az alapja a talajélet. Szólláth Tibor szerint változtatni kellene azon, hogy a megtermelt hazai ökoélelmiszer nagy része külföldre kerül. Jó lehetőségeket jelentene ebben az ökogazdálkodók számára a hazai közétkeztetésben való nagyobb részvételi arány is.

2025. május 15-én ismét módosult a „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) felhívás. A módosítások csak az ültetvényeket érinti.

A felhívás kiegészült az ültetvényekhez kapcsolódó jogosultsági feltételek ellenőrzésének részleteivel. A kiegészítésből megtudhatjuk, hogy a Kincstár az adott ültetvényre vonatkozó első kifizetési igénylés ellenőrzésének keretében ellenőrzi a Kormányhivatal adatszolgáltatása alapján az ültetvény minimális tőszámára vonatkozó előírások teljesülését és a 2025. január 1. napját követően eltelepített ültetvény esetében (kivéve: szőlő, komló) azt, hogy az ültetvény szerepel-e a gyümölcsültetvény-kataszteri nyilvántartásban. Az ellenőrzésen a Kormányhivatal által szolgáltatott adatokat és a tárgyévben kiállított és a kedvezményezett által tárgyévben beküldött, az adott ültetvényre vonatkozó hatósági bizonyítványt is figyelembe veszik.

Módosultak a Kormányhivatalok adatszolgáltatási kötelezettségének részletei. A Kormányhivatalnak az adatszolgáltatást a Kincstár adatkérését követően 30 napon belül kell teljesítenie, ismételt adategyeztetésre újabb 30 napon belül kell választ adnia.

Amennyiben az adatszolgáltatásban megadott területnagyság kisebb, mint KET teljes területe és az eltérés nem nagyobb, mint a KET területének 10 %-a, de legfeljebb 1 hektár, akkor a Kormányhivatalok igazolását a KET teljes területére vonatkozóan el lehet fogadni. Amennyiben az adatszolgáltatásban megadott területnagyság és a KET teljes területe közötti eltérés ennél nagyobb, akkor az adott KET nem jogosult támogatásra. E módosítást megelőzően a felhívás az adatszolgáltatásban megadott területnagyság és a KET teljes területe közötti különbségre csak 5%-ot engedett, de korábban is legfeljebb 1 hektár lehetett az eltérés.

A felhívás 3. mellékletében is átvezetésre került, hogy csak azon ültetvény után részesülhet támogatásban a kedvezményezett, amely eléri az előírt minimális tőszámot és szerepel a gyümölcsültetvény-kataszteri nyilvántartásban.

A módosítás teljes szövege itt érhető el: https://kap.gov.hu/news/2025-05-15/134257/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-472025.-szamu-kozlemenye-az-okologiai

A módosított pályázati felhívás és 3. melléklet innen tölthető le: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd20-1-24

Napjainkban – ahogyan az Európai Unió országaiban – hazánkban is egyre nagyobb figyelmet kapnak a helyi gazdaságok, a helyi termékek, amelyek által a tudatos vásárlás és a minőségi élelmiszerek beszerzése és fogyasztása a mindennapok részévé válhat.

A Rövid Ellátási Lánc (REL) lényege, hogy a termelő közvetlenül, vagy minimális köztes szereplő bevonásával értékesíti minőségi élelmiszereit a környezetében élők számára, akik azonban nem csak a háztartások lehetnek, hanem vállalkozások, éttermek is. Amellett, hogy a rövid értékesítési lánc jóval fenntarthatóbb (alacsonyabb feldolgozottság, kevesebb szállítás, tárolás, csomagolóanyag), igazságos árat is biztosít a termelőknek, feldolgozóknak.

A piacképes termékek létrehozásához sokszor csak egy-egy ötletre lenne szükség, máskor nagy segítséget jelent, ha a reklám- és piacszervezési tevékenységet levenné valaki a termelő, feldolgozó válláról. Abban, hogy a REL melyik formája illik a legjobban gazdaságunkhoz, milyen változtatásokkal tudnánk magasabb hozzáadott értékű, a fogyasztói igényekhez jobban igazodó termékeket előállítani az ökológiai gazdálkodóknak is nagy segítségére lehetnek a REL szervezők, REL tanácsadók.

A Kislépték Egyesületnek köszönhetően létezik már REL szervezői képzés, amelynek az a célja, hogy betekintést nyújtson a jelenleg működő REL rendszereibe. A képzés a piaci és mezőgazdasági folyamatok, trendek és jó példák bemutatásával segítséget nyújthat a helyi élelmiszerrendszer szervezőknek, gazdáknak a gyors és hatékony szervezési módszerek elsajátításához, a termékek piacra juttatásának előmozdításához.

A NAK szaktanácsadói névjegyzékben rákereshetünk a Vidékfejlesztés tématerületen belül REL szakterülettel rendelkező szaktanácsadókra és szaktanácsadó szervezetekre (https://www.nak.hu/a-nak-altal-nyilvantartott-aktiv-szaktanacsadok).

Azt, hogy a REL tanácsadó eredményesen segítse a termelők piacra jutását, tisztességes megélhetését a REL szervezők képzése és az európiai szintű REL tanácsadói, mentori hálózat biztosítja. A REL tanácsadók a hálózatban lévő európai országok jó gyakorlatainak megismerésével, tanulmányutakon gyűjtött tapasztalataival is állnak a helyi kitermelők szolgálatára.

2025. május 14-én harmadik alkalommal nyitotta meg kapuit a REL Szervezők Napja, ezúttal Magyarnándorban. Az elhangzott előadásokból, kerekasztalbeszélgetésekből levonható az a következtetés, hogy a közeljövőben tovább erősödik a REL szerepe. Egyre többen ismerik fel, hogy az egészségügyi problémák hátterében sokszor a nem megfelelő minőségű élelmiszer fogyasztása áll. A REL-ben nagy gyakorlattal rendelkezőkkel folytatott kerekasztalbeszélgetésben elhangzott, hogy a Nyíregyházi Kosár modelljével már közel 40 bevásárlóközösség működik országszerte. A közösség által támogatott mezőgazdálkodás (CSA) rendszerében működő Táncoskert pedig a www.villampiac.hu weboldal segítségével juttatja el vásárlóinak a termékeit. A szakmai program mellett termelői kiállítás és vásár is várta a látogatókat. A REL hazai erősítését segítő további programokra még idén sor fog kerülni, ezért és a témával kapcsolatos hasznos információkért látogassanak el a Kislépték Egyesület honlapjára (www.kisleptek.hu).

Módosult a „Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása” című (KAP-RD01a-RD12-1-24 kódszámú) pályázati felhívás. A 2025. április 1-től benyújtott pályázatokra vonatkozóan az alábbi változások lépnek érvénybe:

  • Azon túl, hogy a telepítendő fajtának szerepelni kell a hazai Nemzeti Fajtajegyzékben vagy az Európai Unió valamely tagállamának nemzeti fajtajegyzékében, kiegészült az előírás azzal, hogy a telepítendő fajta csak akkor támogatható, ha az a figyelembe vett fajtajegyzékben nem ’magoncalany’ vagy nem ’klónalany’ megnevezéssel szerepel.
  • Maximalizálásra került az új gyógy-, aroma és fűszernövény ültetvény telepítéséhez igényelhető nettó támogatási összege, maximum 20 millió Ft.
  • Nem csak az egy hektárra minimálisan telepítendő tőszám, hanem a maximálisan telepíthető tőszám is előírásra került a málna és a szamóca esetében. Málnából legalább 9.000 feletti db/ha és legfeljebb 15.000 db/ha kerülhet, szamócából legalább 40.000 feletti db/ha-t kell telepíteni, de nem lépheti túl a 60.000 db/ha-t.
  • Támogatásban részesülhetnek a fekete ribiszke ültetvények is.

A módosítás részletei itt érhetők el: https://kap.gov.hu/news/2025-03-12/115742/kap-nemzeti-iranyito-hatosag-192025.-kozlemenye-kerteszet-ultetvenytelepites

A módosított pályázati dokumentáció innen tölthető le: https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd01a-rd12-1-24

 

A Kislépték Egyesület közreműködésével induló képzés célja, hogy a résztvevők mélyebb betekintést nyerjenek a jelenleg működő Rövid Ellátási Lánc (REL) rendszerekbe. A program a piaci és mezőgazdasági folyamatok, trendek és bevált gyakorlatok bemutatásával segíti a helyi élelmiszerrendszer szervezőit és gazdákat a hatékony szervezési módszerek elsajátításában. Emellett hasznos támogatást nyújthat a LEADER csoportoknak a Helyi Fejlesztési Stratégiák kidolgozásához.

Kiknek szól?

  • Mezőgazdasági szereplők, gazdák
  • Helyi termék-piac szervezők
  • REL tanácsadók
  • A téma iránt érdeklődők

A képzés során szerzett oklevél megfelel a „KAP-RD49-1-24 Rövid Ellátási Láncok fejlesztése” című pályázatban előírt, kötelező végzettségnek. A NAK szaktanácsadók részére 10 kreditpontot szerző képzés (regisztráció folyamatban).

A képzés személyes és online alkalmaira 2025. február 10. – március 1. között kerül sor.

Helyszín: Hibrid (4 online + 2 személyes alkalom) 9825 Oszkó, Molnár Antal u. 4.

Regisztrációs díj: 110 000 Ft (tagoknak kedvezmény!)

A képzés részleteiről tájékozódjon a szervező weboldalán.

 

 

Hamis ECOCERT tanúsítvány déligyümölcsökről.

 

Hamis tanúsítványt állítottak ki a Biokontroll által kiadott tanúsítványt felhasználva. A Biokontroll és az illetékes hatóságok az ilyen esetekben szokásos eljárásokat elindította.